Bali Indonezja – raj rozciągnięty na tysiącach wysp

Wyspa jedna na tysiące

Raj rozciągnięty na tysiącach wysp. Tak w wielkim skrócie i ogromnym uproszczeniu można nazwać Indonezję. Archipelag ponad siedemnastu tysięcy wysp rozciąga się na długości około pięciu tysięcy kilometrów. Znajduje się na półkuli południowej i wschodniej. Przyjmuje się, że należy do Azji Południowo-Wschodniej. Indonezja uznawana jest także jako część Oceanii. Rozciąga się tysiącami kilometrów wzdłuż równika. Do największych wysp należą Sumatra, Jawa i Borneo. Zachodnie regiony Nowej Gwinei również są częścią tego kraju. Pomiędzy nimi znajdują się jednak tysiące małych wysepek.

Relaks na Bali

Relaks na Bali, źródło: freeimages.com

Znaczna ich część nie doczekała się dotychczas własnej nazwy. Na wielu próżno szukać obecności ludzi. O Indonezji mówi się, że jest rajem na ziemi. U podstaw wizerunku tego kraju leży co najmniej kilka czynników. Głównie piękne widoki, zachwycająca różnorodność krajobrazu, ale także osiągnięcia minionych pokoleń, wywodzących się z bardzo odmiennych kręgów kulturowych. Indonezja to kraj wyspiarski i w pierwszej kolejności należy docenić szczególne piękno niektórych części indonezyjskiego raju.

Bali indonezja

Bali, źródło: freeimages.com

Indonezja to Bali

Bali to raj na ziemi. Nie sposób nie pokochać tego miejsca i często po pierwszej wizycie następują kolejne. Wyspa stanowi kwintesencję Indonezji. Można podziwiać tam charakterystyczne dla tej części świata wulkany, jak również chodzić po terenach nizinnych, które zachwycają zielenią. Znajduje się na wschód od jednej z większych wysp archipelagu, czyli Jawy. Obie wyspy leżą od siebie w odległości niespełna trzech i pół kilometra. Bali zamieszkuje trzy i pół miliona ludzi, z czego zdecydowaną większość stanowią Balijczycy. Na Bali można zobaczyć lasy tropikalne oraz odczuć na własnej skórze, czym jest klimat równikowy. Średnie temperatury w roku wynoszą ponad dwadzieścia pięć stopni, a zatem przypominają polskie lato. Jednocześnie sporo tam deszczu, ponieważ na warunki atmosferyczne ogromny wpływ ma ogromna wilgotność powietrza. Sięga ona nawet dziewięćdziesięciu procent. Największe opady występują w górach. Tam też jest najchłodniej. Bali należy do grupy popularniejszych wysp w Indonezji. Jej mieszkańcy zdają sobie sprawę, że to właśnie turystyka jest dziedziną gospodarki, dzięki której mogą zyskać najwięcej. Na Bali można zetknąć się z bogactwem kultury, tak charakterystycznym dla całej Indonezji. Najsilniejsze pozostają tam jednak wpływy hinduskie. Nawiązania do religii i kultury hinduskiej są na wyspie motywami dominującymi. Procent wyznawców tej religii da się porównać do liczby katolików w Polsce. Wynosi on ponad dziewięćdziesiąt procent. Odwiedzając Bali, można zetknąć się z niespotykaną w innych częściach świata unikatową muzyką. Widowiska organizowane w ramach teatru cieni także przyciągają rzesze turystów. Na wyspie odnajdą się również amatorzy zwiedzania. Na niespełna sześciu tysiącach metrów kwadratowych można podziwiać dzieła sztuki malarskiej, architektonicznej oraz rzeźbiarskiej. Bali jest jedną z najbogatszych wysp, ponieważ każdego roku przyciąga rzesze turystów.

Bali

Uluwatu, źródło: freeimages.com

Za co kochamy Bali

Za piękno. To tak ogólnie. Szukając jednak bardziej konkretnych argumentów, potwierdzających unikatowość tego miejsca, najlepiej wskazać na połączenie wyjątkowej przyrody oraz nowoczesności w zakresie opieki nad turystami. Na Bali można poczuć się niczym gwiazda. Hotele są najwyższej klasy, a po ich opuszczeniu niemal na każdym kroku spotyka się wyjątkowe dzieła rąk ludzkich, wkomponowane w naturalne piękno krajobrazu. Im bliżej środka wyspy, tym więcej zapierających dech w piersiach budowli. Głównie sakralnych i pełnych przepychu. Na wybrzeżu można spotkać głównie obiekty użytkowe i przygotowane na przyjazd turystów. Jednak wnętrze wyspy to raj dla wszystkich miłośników tradycji, historii i kultury, w których wpływy orientalne są obecne na każdym kroku. Bali pokochają nie tylko ludzie zakochani w sztuce, ale również ci, którzy uwielbiają przebywać na łonie natury. Wyspa to wręcz idealne miejsce na piesze wędrówki. Kuszą zwłaszcza lasy tropikalne. Skrywają one mnóstwo pięknych, tajemniczych miejsc. Aby poznać największe zagadki Bali, najlepiej skorzystać z pomocy lokalnego przewodnika. Bali można obdarzyć głębokim uczuciem także z tego względu, że jest to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie nadal spotyka się miejsca nietknięte dorobkiem współczesnej cywilizacji. Zwłaszcza w sercu wyspy. Tam ciągle żyją plemiona, które nie zostały skażone materializmem ani technologią, charakterystyczną dla obecnych czasów. Ich członkowie żyją podobnie jak ich przodkowie. Uznają te same zasady, modlą się w tych samych świątyniach i nadal składają bogom dary. Wierzą ponadto, że dobre stosunki trzeba mieć z wszystkimi duchami, także tymi nieprzychylnie nastawionymi. Na szczęście ofiary składa się tam głównie z kwiatów. Na Bali religia jest bardzo ważną kwestią. Zwłaszcza dla rdzennej ludności. Świątynie i miejsca kultu stanowią najważniejsze obiekty w każdej, nawet zapomnianej przez świat osadzie. Można powiedzieć, że Bali to zupełnie inny świat. Odpoczywa się tam wśród pięknych krajobrazów i styka się z zupełnie inną kulturą. Człowiek przenosi się tam nawet nieco w czasie. I jak tu nie kochać wyjątkowej wyspy Bali.

Bali indonezja

Bali, źródło: freeimages.com

Michał

Uwielbiam podróżować, aktywnie spędzać czas na łonie natury. Latem to oczywiście wakacje nad morzem, zimą snowboard i wypad do Czech. Preferuje wypady zarówno bliskie jak i te dalekie - moim największym marzeniem jest objechanie samochodem całego świata

Artykuły autora | Strona www autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this:
SHOS