Kreta – najpopularniejsza grecka wyspa

Jedna z najpopularniejszych greckich wysp, szczycąca się przepięknymi, szerokimi plażami, widokami zapierającymi dech w piersiach i rajską roślinnością.


Jej bogata historia antyczna, mityczne opowieści i liczne pozostałości po zamierzchłych czasach, które przetrwały do dziś, od zawsze budziły ciekawość. Dziś wyspa przyciąga turystów z całego świata, oferując doskonałą pogodę, ciekawe miejsca do zobaczenia i wiele różnorodnych atrakcji.

Co należy wiedzieć o wyspie

Kreta jest największą z wszystkich greckich wysp, a jej linia brzegowa mierzy około tysiąc czterdzieści kilometrów. Jest długa, ale wąska (w najszerszym miejscu ma około sześćdziesiąt kilometrów). W krajobrazie wyspy przeważają góry o wysokich skalnych szczytach. Zaś wybrzeże w większości skaliste, przeplata się z piaszczystym. Gdzieniegdzie skały tworzą małe zatoczki z dzikimi plażami, do których dostęp od strony lądu jest bardzo utrudniony. Na Krecie znajdują się również ciekawe jaskinie i groty, chętnie odwiedzane przez wczasowiczów.

Sezon na wyspie trwa od maja do października, jednak naprawdę gorącymi miesiącami są lipiec, sierpień i wrzesień. Kwiecień i maj lepiej nadadzą się na wyjazdy nastawione na zwiedzanie i piesze wędrówki, niż plażowanie i morskie kąpiele. Panujący tu klimat ma cechy umiarkowane, a w letnich miesiącach subtropikalne.

Największe miasta wyspy to: Heraklion – z portem lotniczym, Chania i Rethymno. Heraklion jest miejscem najbardziej znanym turystom, nie tylko ze względu na fakt, że to tam po przylocie zazwyczaj rozpoczyna się ich podróż po Krecie, ale też dlatego, że na swoim obszarze skupia wiele ciekawych miejsc do zobaczenia, na przykład Rocca al Mare, Muzeum Archeologiczne, czy Muzeum Ikon.

Wyspa przyciąga turystów nie tylko pięknymi widokami. Przede wszystkim słynie z tego, że jest kolebką cywilizacji i kultury obszaru Morza Śródziemnego. To właśnie tutaj odnaleziono ślady ludzkiej działalności sięgające aż sześciu tysięcy lat przed naszą erą. O burzliwej przeszłości oraz popularności wyspy świadczą liczne podania, legendy i mity związane z wyspą, chociażby znany wszystkim mit o Dedalu i Ikarze, dotyczy właśnie tego miejsca.

Liczne zabytki i widoczne na wyspie różne obce wpływy wynikają z faktu, że Kreta wielokrotnie podbijana była przez najeźdźców. Wprawne oko łatwo wypatrzy wpływy tureckie, rzymskie i weneckie przejawiające się głównie w architekturze.

Wyspa Kreta

Co trzeba wiedzieć przed podróżą

Jeśli planuje się podróż na Kretę trzeba wiedzieć, że od momentu wstąpienia Grecji do Unii Europejskiej, jednostką monetarną obowiązującą w tym kraju jest euro. Pieniądze dobrze jest wymienić jeszcze w kraju, a najlepiej przed sezonem turystycznym. Wtedy kurs waluty jest najkorzystniejszy. W kurortach i większych miastach na wyspie jest wiele kantorów, w których bez problemów można wymienić polskie złotówki na zagraniczne waluty, należy się jednak liczyć z tym, że się przepłaci.

Odwiedzając Grecję nie trzeba mieć ze sobą paszportu i najlepiej wcale go nie brać. Od roku 2004 wystarczy dowód osobisty, by móc legalnie przebywać na terenie kraju do 90 dni. Paszport przestał być potrzebny w momencie wstąpienia Grecji do Unii.

Pamiętać warto również o tym, że przylatując na Kretę należy przestawić zegarki o godzinę do przodu. Jest to bardzo istotne, gdyż godziny przylotów i odlotów samolotów są zazwyczaj podawane w czasie lokalnym.

Co powinno się zwiedzić i zobaczyć

Będąc na Krecie tylko kilka dni, nie sposób zwiedzić wszystkie zabytki jakie oferuje turystom wyspa. By zobaczyć jak najwięcej, najlepiej wypożyczyć samochód i z mapą w ręce odhaczać kolejne zwiedzone punkty. Trzeba jednak pamiętać, że jazdę po wyspie znacznie utrudniają góry, między którymi drogi zakręcają setki razy. Serpentyny te przyprawiają o dreszczyk emocji nawet najbardziej wytrawnych kierowców. Mimo trudności, punkty obowiązkowe koniecznie trzeba zobaczyć.

Zwiedzanie rozpocząć należy od największego miasta Krety – Heraklionu. Najlepiej poświęci na to cały dzień, by móc swobodnie i bez pośpiechu pospacerować wzdłuż okalających miasto murów obronnych, pamiętających czasu pod panowaniem Wenecjan, zwiedzić twierdzę Koule, zobaczyć fontanny w ścisłym centrum i dwie cerkwie: Agios Titos i Agios Markos. Warto wybrać się również do Muzeum Archeologicznego, by zobaczyć pozostałości po antycznej kulturze kreteńskiej. Koszt wstępów waha się od kilku do kilkunastu euro. Będąc w Heraklionie warto odjechać kawałek od miasta i zwiedzić przy okazji pałac Knossos oddalony zaledwie kilka kilometrów od centrum miasta.

Drugim wartym zwiedzenia miastem jest Rethymno, nad którym góruje zbudowana na wzgórzu potężna, wenecka twierdza, której mury wzniesiono w XVI wieku. Miasto słynie z pięknej starówki z rozchodzącymi się od niej jak odnogi wąskimi uliczkami i licznych zabytków weneckich, takich jak Loża Wenecka, brama Megali Porta, Fontanna Rimondi i wspomniana już, monumentalna forteca na wzgórzu.

Gdy znudzą nas spacery po miastach i zwiedzanie zabytków, można wybrać się na wyprawę trekingową i zdobyć najwyższy szczyt wyspy – Psiloritis. Góra poświęcona jest bogini Rei, a u jej stóp znajduje się jaskinia, w której jak głosi legenda, wychowywał się mały Zeus. Piesza wędrówka nie jest łatwa, dlatego polecana jest głównie wprawionym piechurom.

Kreta słynie także z malowniczych wąwozów między górami. Najliczniej uczęszczany przez turystów jest wąwóz Samaria, leżący w paśmie Gór Białych. Swą popularność zawdzięcza wysokim, pionowym ścianom porośniętym bujną roślinnością. W dodatku jest najdłuższym suchym wąwozem w Europie. W najwęższym miejscu jego szerokość wynosi zaledwie trzy metry. Przejście przez cały wąwóz zajmuje około pięciu godzin.

Kościół na krecie

Słynne kreteńskie plaże

Najpopularniejszą plażą Krety jest Elafonisi, która okrzyknięta została jedną z najpiękniejszych plaż basenu Morza Śródziemnego. Zasłynęła głównie z tego, że jej piasek jest różowy, ale też z oddalonej nieopodal niewielkiej wysepki o tej samej nazwie, na którą można dojść przez płytką, lazurową wodę w lagunie. W tej okolicy żółwie morskie składają jaja, więc przy odrobinie szczęścia można zobaczyć jednego z nich.

W północno-wschodniej części wyspy odpocząć można w cieniu palm daktylowych na plaży Via. Odwiedzając tę plażę trzeba się jednak liczyć z tłumem turystów, pragnących zobaczyć największy w Europie las daktylowców, który według legendy wyrósł za sprawą piratów, wypluwających w tym miejscu pestki owoców.

Turystów przyciąga również plaża Preveli na południowym krańcu Krety. Plaża zlokalizowana jest przy ujściu rzeki, w pobliżu której rośnie piękny gaj palmowy. Charakterystyczna dla tego miejsca jest również osamotniona skała wystająca z morza.

Jeśli zależy nam na bajecznych zdjęciach z podróży warto wybrać się do laguny Balos i poczuć się jak w raju. Wyjątkowo piękne krajobrazy, lazurowa woda i piracka twierdza na wzgórzu w oddali, to wszystko czym szczyci się Balbos. Co najważniejsze, do laguny nie można dojechać autobusem, a samochodem trzeba się przeprawiać wąską drogą na zboczu urwiska, w dodatku niezabezpieczoną barierkami. Niewielu śmiałków decyduje się na ten wyczyn. Najłatwiej dopłynąć tam statkiem zorganizowaną wycieczką. Co za tym idzie, miejsce to stanowi oazę spokoju, oddaloną od tłumu turystów i zgiełku miasta.

Michał

Uwielbiam podróżować, aktywnie spędzać czas na łonie natury. Latem to oczywiście wakacje nad morzem, zimą snowboard i wypad do Czech. Preferuje wypady zarówno bliskie jak i te dalekie - moim największym marzeniem jest objechanie samochodem całego świata

Artykuły autora | Strona www autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

SHOS