Antalya – wyjątkowe miasto śródziemnomorskie

Antalya – wyjątkowe miasto śródziemnomorskie

Wybrzeże Śródziemnomorskie to region, który cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem turystów. Już nie tylko Włochy, Hiszpania czy Cypr należą do tych najchętniej odwiedzanych Państw – coraz częściej turyści, również z Polski, przyjeżdżają do Turcji.

Antalya

Antalya, źródło: freeimages.com

A jeśli chcemy spędzić niezapomniane chwilę na śródziemnomorskim wybrzeżu Turcji, obowiązkowo musimy zobaczyć takie miasto, jak Antalya. To miasto to stolica Riwiery Tureckiej, w której możemy cieszyć się połączeniem morskich uroków z górskim krajobrazem, który potrafi nawet schodzić się prosto z linią morza. Już sam ten widok jest warty tego, by odwiedzić Antalyę.

Turyści odwiedzający Antalyę na pewno nie będą czuć się rozczarowane. I nie chodzi tylko o malownicze góry, przejrzyste morze i piaszczyste plaży. To miasto naszpikowane jest wspaniałymi i wielowiekowymi zabytkami, nie gorsze są warunki lokalowe dla turystów – zwłaszcza w prestiżowej dzielnicy Lara roi się od luksusowych i wielogwiazdkowych hoteli i kurortów, które powstały w ciągu kilku niedawnych lat. A jeśli już zobaczymy wszystkie atrakcje umieszczone w samym mieście (co nie jest takie proste, bo jest ich naprawdę dużo), wówczas z Antalyi można łatwo dostać się do takich miejsc, jak imponujące wodospady Kurşunlu i Manavgat, czy też takie miasta jak Pergos i Aspendos – a to tylko kilka z wielu z pobliskich i wartych uwagi możliwości. Ale przyjrzyjmy się temu, jaki zabytki znajdują się w samej malowniczej i wyjątkowej Antalyi.

Antalya

Antalya, źródło: freeimages.com

Oczywiście – jak na śródziemnomorski region przystało – na terenie Antalyi nie może zabraknąć zabytków rodem ze starożytności. Aby je zobaczyć, należy udać się na stare miasto. A teraz spójrzmy, co dokładnie możemy tam zobaczyć. Wśród rozlicznych zabytków do tych najważniejszych zaliczyć należy:

Żłobiony Minaret, czyli Yivli Minare – można śmiało powiedzieć, że to jedno z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w mieście, swoista wizytówka, a zarazem jedna z pionierskich islamskich budowli na terenie Antalyi. Został przemianowany w sześciokopułowy, imponujący meczet w roku 1207. Obiekt ma 38 m wysokości – turyści muszą pokonać 90 schodków, by znaleźć się na jego szczycie. Współcześnie zabytek ten jest częścią Muzeum Etnograficznego w Antalyi.

Brama Hadriana, czyli Hadrianus Kapisi – to wyjątkowy łuk triumfalny, pod którym po prostu trzeba przejść – nie mówiąc już o bliższych jego oględzinach. Obiekt powstał w 130 r n.e. Współcześnie prowadzi on do słynnej z punktu widzenia historii dzielnicy Kaleici.

Dzielnica Kaleici – położona jest ona w samym sercu Antalyi. To obowiązkowy punkt każdej wycieczki do tego miasta. To, co charakterystyczne dla tej części miasta, to przede wszystkim budynki osmańskie oraz mury pochodzące jeszcze z czasów rzymskiej dominacji. Dzielnica Kaleici to przepiękne i unikalne wąskie uliczki, które tworzą swoisty labirynt, przez który przechodzi się z prawdziwą przyjemnością – jest tam mnóstwo maleńkich i niezwykle klimatycznych sklepików, hotelików czy smacznych, lokalnych restauracji. Będąc na terenie dzielnicy Kaleici koniecznie trzeba zobaczyć słynną WieżęZegarową oraz opisywaną już wyżej Bramę Hadriana.

Wieża Zegarowa, czyli Saat Kulesi – jest ona fragmentem pierwotnych murów miejskich, które zostały wybudowane w roku 1244. Obecnie brama ta prowadzi na teren wyżej opisywanej dzielnicy Kaleici.

Plac Republiki, czyli Cumhuriyet Meydanı – na terenie tego placu znajduje się bardzo ważny pod względem historycznym pomnik Mustafy Kemala Atatürka. Człowiek ten był nie tylko pierwszym prezydentem Turcji, ale również współzałożycielem tego kraju. Turyści odwiedzający Plac Republiki mogą liczyć na to, że akurat trafią na jedną z wielu wystaw organizowanych na wolnym powietrzu lub też na różnego rodzaj imprezy plenerowe.

Antalya

Antalya, źródło: freeimages.com

Dzielnica Lara – kolejna bardzo ważna pod względem turystyki dzielnica Antalyi. Jednak jednocześnie jest ona najmniej historyczna. Ceniona jest ona przez osoby przyjezdne z zupełnie innych powodów. Każdy, kto chce zatrzymać się w luksusowym, prestiżowym i jednocześnie malowniczym miejscu, powinien szukać hotelu właśnie na terenie dzielnicy Lara. Najlepsze, renomowane hotele, piękne, przestronne i piaszczysta plaże oraz przejrzysta odświeżająca woda Morza Śródziemnego – to właśnie dlatego turyści tak kochają dzielnicę Lara. Plaża znajdująca się w tej dzielnicy ma aż 7 kilometrów długości. Graniczy ona z malowniczymi klifami oraz z górami, a na jej terenie można skorzystać z wielu barów, sklepów czy też hoteli. Oczywiście nie można nie wspomnieć o czekających tu na przyjezdnych atrakcjach, z których warto korzystać między kolejnymi poznawanymi zabytkami. Wspaniałe bary, restauracje, tawerny i oczywiście centra handlowe, w których można kupić nie tylko pamiątki, ale i ubrania, kosmetyki różnego rodzaju sprzęty i wiele więcej.

Muzeum Archeologiczne, czyli Antalya Müzesi – najważniejsze i największe muzeum w mieście, które funkcjonuje od 1922 roku. Obiekt jest nowoczesny i zawiera ponad 5 tysięcy eksponatów.

Wymienione wyżej zabytki to jedne z najważniejszych, jakie można znaleźć w Antalyi. Zapewniamy jednak, że jest ich dużo więcej i z całą pewnością wystarczy ich na wiele dni urlopu.

Antalya

Antalya, źródło: freeimages.com

Michał

Uwielbiam podróżować, aktywnie spędzać czas na łonie natury. Latem to oczywiście wakacje nad morzem, zimą snowboard i wypad do Czech. Preferuje wypady zarówno bliskie jak i te dalekie - moim największym marzeniem jest objechanie samochodem całego świata

Artykuły autora | Strona www autora

%d bloggers like this:
SHOS