Egipt

Egipt to cel wielu osób, które pragną zobaczyć egzotyczny kraj. Położone w Afryce Państwo przyciąga swoim klimatem, atrakcyjnym położeniem, fantastyczną historią oraz wieloma zabytkowymi miejscami, które pozwalają cofnąć się do czasów, kiedy po ziemi chodzili faraonowie.

egipt

Jeśli wyjeżdżamy do Egiptu, aby leżakować na plaży, nie zabraknie nam do tego okazji. Piaszczyste plaże znajdują się przy niemal każdym kurorcie, a wiele z nich jest prywatnym terenem należącym do hotelu. Ponieważ słońce jest tutaj wyjątkowo mocne, nie wolno zapominać o kremach z wysokim filtrem oraz nakryciu głowy. Poparzenia są bardzo częste. Inną dolegliwością, na którą skarżą się turyści przybywający do Egiptu, są problemy żołądkowe.

Będąc w Egipcie warto zobaczyć Teby. Miasto leży nad rzeką Nil, która również zachwyca osoby przybywające do Egiptu. Historia Teb sięga dawnych czasów, kiedy miasto było stolicą Egiptu. Odwiedzając dawną stolicę koniecznie musimy zobaczyć grobowce władców Egiptu. Znajduje się tutaj Dolina Królów, która składa się ze skalnych grobowców. Niegdyś umieszczano w nich nie tylko ciała zmarłych władców, ale również drogocenne przedmioty. To tutaj położony jest m.in. grobowiec Tutenchamona. Podziw budzą Kolosy Memnona, które z pewnością zobaczymy, odwiedzając zabytki Teb. Są to dwa posągi, z których każdy mierzy blisko osiemnaście metrów wysokości. Stanowią pozostałość po dawnej świątyni Amenhotepa III.

egipt-piramida

Kair to stolica Egiptu i warto umieścić ją na swojej liście miejsc wartych zobaczenia. Znajdziemy tutaj zarówno nowoczesne budownictwo, jak też pozostałości dawnych cmentarzysk. W pobliżu Kairu leży bardzo charakterystyczne miejsce Egiptu, czyli piramidy w Gizie. Piramidy są chętnie odwiedzane przez turystów, a obok nich znajduje się starożytny Sfinks. Posąg ma długość ponad siedemdziesięciu metrów.

Egipt to nie tylko fantastyczna propozycja dla wielbicieli starożytnych zabytków i tajemniczej historii tutejszych władców, ale również raj dla pasjonatów nurkowania. Nie brakuje tutaj szkółek, dzięki którym poznamy tajniki nurkowania w czasie urlopu.

egipt-zabytki

Poznajemy zabytki Egiptu
Jedną z najstarszych cywilizacji świata jest cywilizacja egipska. Początki państwa egipskiego giną w otchłani dziejów – początek Egiptu datowany jest na trzecie tysiąclecie przed naszą erą. W tym czasie władcą był Menes, który dokonał zjednoczenia Górnego i Dolnego Egiptu. Największe zabytki architektoniczne kraju powstały pomiędzy 2850 a 2052 rokiem przed naszą erą. Z tego okresu pochodzą wielkie kompleksy świątynne, na ten sam czas datuje się powstanie najsłynniejszego zabytku tego miejsca, czyli piramid w Gizie.
Warunki naturalne Egiptu

[caption id="attachment_67" align="aligncenter" width="800"] źrodło: freeimages.com[/caption]
Egipt jest państwem położonym w Afryce Północno-Wschodniej, część kraju leży także w Azji. Tą częścią azjatycką jest Półwysep Synaj.
Pod względem geograficznym Egipt został podzielony na cztery regiony: Pustynię Libijską, Pustynię Arabską, dolinę i deltę Nilu oraz półwysep Synaj. Przez terytorium kraju przepływa jedna stała rzeka, którą jest Nil. Tereny nad nim położone są najżyźniejszymi na całym obszarze państwa. W Egipcie panuje klimat zwrotnikowy skrajnie suchy. Część kraju, położona nad Morzem Śródziemnym, pozostaje pod wpływem klimatu podzwrotnikowego typu śródziemnomorskiego. Lato w Egipcie trwa od maja do października. W tym czasie podczas dnia panuje bardzo wysoka temperatura, która nocą bardzo gwałtownie spada.

[caption id="attachment_66" align="aligncenter" width="800"] źrodło: freeimages.com[/caption]
Kultura i sztuka Egiptu
Kultura i sztuka Egiptu związana jest przede wszystkim z architekturą. Do najwspanialszych przykładów egipskiej architektury należą zwłaszcza piramidy, ale nie można zapominać także o kompleksach świątynnych.
W świątyniach można znaleźć wiele imponujących rzeźb, które powstały w okresie największego rozwoju państwa. Warto w tym miejscu wspomnieć, że architektura i sztuka starożytnego Egiptu została oparta na tak zwanym kanonie egipskim. Oznaczał on, że postacie przedstawiano, uwzględniając przynależność klasową danej osoby. I tak faraon ujmowany był zazwyczaj w postawie siedzącej. Z kolei urzędników egipskich przedstawiano w sposób zgodny z rzeczywistością, a reprezentantów ludu tylko i wyłącznie jako robotników zajętych pracą.

Egipt


Artykuły, oferty Egipt

Hotel 1001 Nights Egipt Hurghada

Nazwa: Hotel 1001 Nights Kraj: Egipt Region: Hurghada Cena od: 1992 zł Kategoria hotelu: Hotel 1001 Nights Hotel 1001 Nights wybudowany został w orientalnym stylu „Baśni 1001 Nocy”. Touroperator: TUI Biuro podróży Opis hotelu: Hotel 1001 Nights

Egipt – kraj niezwykłych kontrastów

egipt

Kraj niezwykłych kontrastów Egipt jest krajem, który przez wiele lat nie kojarzył się z turystyką, odpoczynkiem czy zwiedzaniem zabytków. Dopiero stosunkowo niedawno otworzył się szerzej na tę gałąź gospodarki.

SHOS