Egipt – kraj niezwykłych kontrastów

Kraj niezwykłych kontrastów

Egipt jest krajem, który przez wiele lat nie kojarzył się z turystyką, odpoczynkiem czy zwiedzaniem zabytków. Dopiero stosunkowo niedawno otworzył się szerzej na tę gałąź gospodarki.


Dzięki niezwykłej kulturze i ogromnemu bagażowi historycznemu Egipt jest obecnie jednym z najbardziej rozchwytywanych regionów jeśli chodzi o plany urlopowe.

Każdego roku ten piękny kraj jest odwiedzany przez około 15 milionów turystów.

Ogromnym plusem tego północnoafrykańskiego kraju jest łączenie kilku różnych atrakcji. Przede wszystkim warto poznać pozostałości po dawnych kulturach, następnie odpocząć na jednej z pięknych plaż – czy to na wybrzeżu Morza Śródziemnego, czy też Morza Czerwonego. Dla amatorów nurkowania wizyta w Hurghadzie czy w Sharm el-Szejk również powinna być niezapomniana.

Osoby wybierające się na urlop w te rejony powinny jednak pamiętać o klimacie, który jest tu typowo afrykański. Na wybrzeżu Morza Czerwonego latem temperatury w cieniu zazwyczaj mocno przekraczają 40°C, a powietrze jest suche, prawie jak na pustyni. Nieco łagodniejsza aura czeka na turystów nad Morzem Śródziemnym. Do Egiptu warto się wybrać w okresie od listopada do kwietnia, wtedy temperatury są niższe, bardziej przyjazne dla Europejczyków. W miesiącach marzec – maj jest też stosunkowo najmniej turystów, ceny są niższe i łatwiej się zwiedza.

Egipt już na pierwszy rzut oka zadziwia intrygującym połączeniem pustyń i pięknego wybrzeża z turkusowymi wodami obmywającymi brzegi. Kraj ten ma aż 2450 km linii brzegowej o zróżnicowanym charakterze. W oczy rzuca się także intensywna zieleń roślin i drzew rosnących wzdłuż Nilu.

Egipt zachod słońca

Egipt, źródło: freeimages.com

Hurghada

Wybór większości turystów pada jednak na plaże wzdłuż Morza Czerwonego. To tam znajduje się słynna już dziś Hurghada, z jej licznymi hotelami, pensjonatami i świetnie rozwiniętą infrastrukturą turystyczną. Do Hurghady można się najprościej dostać samolotem, a następnie przewozem do centrum miasta. Warto tu zwiedzić dzielnicę zwaną Down Town, gdzie wyczuwa się naprawdę niepowtarzalny klimat. Wąskie uliczki i charakterystyczne zabudowania mają mnóstwo uroku. Warto także zapuścić się do dzielnic handlowych, na przykład do Ad-Dahar, ponieważ można tam natrafić na wartościowe pamiątki. Centrum Hurghady stanowi Sakkala, gdzie umiejscowiona jest większość hoteli i punktów usługowych, takich jak restauracje czy sklepy. Na dyskotekę czy do klubu warto wybrać się na Marinę, gdzie kwitnie nocne życie i gdzie można się przechadzać po porcie jachtowym.

Riwiera Morza Czerwonego słynie z pięknego dna morskiego, które warto podziwiać podczas nurkowania. Wiele miast można uznać za prawdziwe centra tego sportu, ale w Hurghadzie zaplecze jest chyba najlepiej rozwinięte. Najpopularniejszą formą jest tutaj nurkowanie z łodzi. Sprzęt, jaki udostępniają firmy, jest zazwyczaj dobrej jakości, a personel solidny i wykwalifikowany, więc bez problemu można się tu zdecydować na stawianie pierwszych kroków w tym sporcie. Większość hoteli prowadzi własne punkty, gdzie można nauczyć się nurkować lub wypożyczyć sprzęt, dzięki temu wszystko jest łatwo dostępne. Nurków pociąga zwłaszcza znajdująca się u wybrzeży rafa koralowa, ale Egipt znany jest także z bogatej flory i fauny morskiej.

Sharm el-Szejk

Sharm el-Szejk to jeden z łatwiej rozpoznawalnych kurortów w Egipcie. Swoją sławę zawdzięcza pięknym i urokliwym plażom, jak również niezwykłym miejscom do nurkowania. Wielu turystów przyjeżdża tu właśnie z tego względu. Jednak warto wiedzieć, że nurkowanie w tym rejonie Morza Czerwonego jest dostępne głównie dla osób znających ten sport, ponieważ w pasie przybrzeżnym występują liczne ostre skały. Tym, co najbardziej przyciąga turystów, jest niepowtarzalna rafa koralowa, ciągnąca się wzdłuż całego południowego wybrzeża Półwyspu Synaj. Będąc w Sharm el-Szejk, nie można zapomnieć o odwiedzeniu obserwatorium rekinów, które znajduje się w Parku Narodowym Ras Mohammed. Liczne rzadkie gatunki stanowią nie lada atrakcję nie tylko dla pasjonatów fauny.

W okolicach Sharm el-Szejk zachował się również las namorzynowy.

Egipt nurkowanie

Na Półwyspie Synaj nie sposób się nudzić, jest tu taki ogrom miejsc do zobaczenia. Warto poświęcić czas na zobaczenie góry Synaj, Klasztoru Świętej Katarzyny czy Hammamu Faraun. W centrum miasta turyści mają do dyspozycji parki rozrywki, parki wodne, muzea, a także kluby nocne czy kasyna. Nie brakuje tu także doskonałej infrastruktury do uprawiania rozmaitych sportów, nie tylko wodnych. Każdy, kto nie zdecyduje się na nurkowanie, może zawsze wybrać się na niezapomnianą wycieczkę statkiem, którego szklane dno pozwala na podziwianie głębin i ogrodów koralowców. Nie bez przyczyny miasto zyskało sobie określenie Złotego Przylądka.

Egipt, źródło: freeimages.com

Marsa el Alam

Jest też oczywiście w Egipcie jeszcze takie miejsce, gdzie nie spotyka się tłumów turystów, gdzie można wypocząć z dala od zgiełku towarzyszącego wielkim kurortom. Wystarczy udać się na południe od Hurghady, do miasta Marsa el Alam. Jest to jedno z ciekawszych miejsc do uprawiania sportów wodnych, można się tu oddawać snorkelingowi, nurkowaniu, jak również kitesurfingowi. W pobliżu Dolphin House można nawet spotkać delfiny. Dla osób żądnych przygód przygotowano także park safari w rezerwacie Wadi al Gemal. Bogactwo różnych atrakcji sprawia, że każdy, niezależnie od upodobań, znajdzie tutaj idealny wypoczynek.

SHOS