Sycylia, wielka wyspa

Sycylia, wielka wyspa

Sycylia to ogromna (ponad 25 tysięcy kilometrów kwadratowych) wyspa położona na Morzu Śródziemnym. Jest jednym (największym i autonomicznym) z dwudziestu regionów Włoch. Stolica Sycylii to Palermo. Region ten dzieli się na dziewięć mniejszych prowincji.


Na tej pięknej wyspie przeważa górzyste ukształtowanie terenu, a jedną z największych atrakcji jest czynny, ogromny wulkan, Etna. Na Sycylii znajdują się trzy z sześciu czynnych wulkanów na świecie. Klimat panujący na wyspie można określić jako śródziemnomorski – cechuje się on wilgotną, niezbyt ostrą zimą oraz bardzo gorącym latem. Deszcze padają tam rzadko – dzieje się tak zwłaszcza jesienią i wiosną.

Sycylia, żródło: freeimages.com

Starożytne korzenie

Historia Sycylii sięga czasów starożytnych. W XI wieku przed naszą erą powstała stolica Sycylii, czyli Palermo założone przez Fenicjan, którzy byli kolonizatorami wyspy. Później Sycylia była również kolonią grecką, kartagińską, znajdowała się pod panowaniem Wandalów, Ostrogotów, była wcielona do Bizancjum, rządzona przez Arabów. Na Sycylii panowała między innymi dynastia Andegawenów, Habsburgów, Burbonów. Historia tej wysypy jest bardzo skomplikowana i złożona. Wszystko to wpłynęło także na jej dzisiejszy wygląd (zabytki, architektura).

Sycylia, źródło: freeimages.com

Sycylijskie zabytki

Miłośnicy zabytków z pewnością powinni poświęcić kilka dni na zwiedzenie Agrigento, Selinuit, Syrakuz, Segesty. Te miejsca aż „kipią” od zabytkowej architektury. Wystarczy wspomnieć choćby Dolinę Świątyń w Agrigento, pomnik narodowy Włoch. To najpiękniejszy przykład greckiej architektury i sztuki, wpisany pod koniec lat dziewięćdziesiątych na listę UNESCO. Dziesięć niezwykłych (nieco zniszczonych, zwłaszcza przez trzęsienia ziemi) świątyń greckich, które pochodzą aż z VI wieku przed naszą erą.                                                                                                       Natomiast Syrakuzy to miasto, które właściwie całe jest wielkim zabytkiem – dlatego też UNESCO zdecydowało o wpisaniu tego miejsca na listę światowego dziedzictwa kulturowego. Mnóstwo tam starożytnych greckich świątyń, wielki teatr grecki, ruiny amfiteatru rzymskiego. Na uwagę zasługuje też tak zwane Ucho Dionizosa, czyli słynące ze wspaniałej akustyki kamieniołomy.

Miasto kontrastów – Palermo

Bardzo wielu turystów, którzy chcą zwiedzić Sycylię, na początku udaje się do stolicy wyspy, czyli Palermo. To miasto, w którym nigdy nie pada śnieg, zawsze jest gorąco i znajduje się w nim wiele zabytków sztuki średniowiecznej, renesansowej, gotyckiej oraz barokowej. To miejsce można określić miastem kontrastów, ponieważ z jednej strony jest to skupisko wielu zabytków architektonicznych, a z drugiej strony mnóstwo w nim samochodów, zakorkowanych ulic. Jest to miejsce na Sycylii, które można określić jako centrum rozrywki, przemysłu oraz handlu.

Palermo, źródło: freeimages.com

Wyspy dla miłośników przyrody

Turyści, którzy będąc na wakacjach na Sycylii postanawiają odpocząć od zgiełku miasta, pokontemplować patrząc na piękną naturę, powinni wybrać się na wyspy. Siedem kilometrów od Sycylii znajduje się wyspa Favignana, która oferuje turystom przepiękne widoki – określana jest jako biała wyspa, ponieważ dużo na niej wapieni. Bardzo dobrze podróżuje się po niej rowerem, który można wypożyczyć na miejscu. Na uwagę zasługują także wyspy Levanzo (mnóstwo tam zieleni), Marettimo (wyspa skalista) oraz Eolskie wyspy wulkaniczne. Te ostatnie zasługują na szczególną uwagę. Wysypy Eolskie (inaczej Liparyjskie) usytuowane są na północ od Sycylii. Jest ich siedemnaście i mają pochodzenie wulkaniczne – na dwóch z nich (Stromboli i Vulcano) znajdują się jeszcze czynne wulkany, a reszta wysp ma wulkaniczne pozostałości.

Najpiękniejsza plaża Sycylii

San Vito Lo Capo to prawdopodobnie najpiękniejsza plaża na całej wyspie. Znajduje się przy porcie rybackim, w zatoczce. Czysta błękitna woda oraz biały piasek – te dwie rzeczy przyciągają turystów, więc w sezonie wakacyjnym plaża bywa zatłoczona. Warto ją odwiedzić w innym czasie, bo przecież na Sycylii pogoda zawsze jest tak samo piękna i ciepła.

Karnawał w Scciaca

Wielu turystów dostosowuje swoje wakacje do terminów ważnych uroczystości, które co roku odbywają się na Sycylii. Jedną z nich jest karnawał w Scciaca, który ma miejsce na początku marca. Przez miasto przechodzi rozbawiona i kolorowa parada (wozy, udekorowane platformy), na której czele idzie Peppe Nappa – król karnawału, oficjalny symbol karnawału w Scciaca. Widzowie podziwiają przebrania, zatrzymują się przy ozdobnych wozach i wspólnie się bawią.

Słynna kuchnia

Sycylia słynie na świecie nie tylko z pięknych zabytków, wspaniałej przyrody, ale również z fantastycznej kuchni. Smaki Sycylii to wielka mieszanka tego, co w odległej przeszłości wprowadzili do niej Grecy, Arabowie, Rzymianie. Podstawowe składniki dla sycylijskiego kucharza to: ser, owoce morza, zboża, oliwa z oliwek, przyprawy i zioła, warzywa i owoce. Oczywiście, jak w całych Włoszech, najpopularniejszą potrawą jest makaron występujący w różnych odmianach i połączeniach. Znane na całym świecie są również sycylijskie wina. Mieszkańcy wyspy gustują w biesiadowaniu, unikają przetworzonej żywności, spożywają posiłki przygotowane z naturalnych składników.

Michał

Uwielbiam podróżować, aktywnie spędzać czas na łonie natury. Latem to oczywiście wakacje nad morzem, zimą snowboard i wypad do Czech. Preferuje wypady zarówno bliskie jak i te dalekie - moim największym marzeniem jest objechanie samochodem całego świata

Artykuły autora | Strona www autora

SHOS