Wyspy Zielonego Przylądka

Wyspy Zielonego Przylądka

Wśród miejsc, które idealnie nadają się na wakacje znajdują się Wyspy Zielonego Przylądka. To egzotyczne miejsce zapewni wiele doznań, a wspaniałe krajobrazy na lata zapiszą się w pamięci.

 

Położenie

Wyspy Zielonego Przylądka położone są na Oceanie Atlantyckim. Od wybrzeży Afryki dzieli je około sześćset kilometrów. Archipelag tworzony jest przez aż dziesięć głównych wysp oraz pięć niewielkich wysepek. Dzieli się je na dwie duży grupy: Wyspy Zawietrzne oraz Wysypy Podwietrzne. Popularność wśród turystów wyspy zawdzięczają przede wszystkim bajecznym plażom oraz doskonałym warunkom do uprawiania szeregu wodnych sportów. Nie można zapominać również o interesujących krajobrazach: znaleźć tutaj można wymagające łańcuchy górskie, stożki wygasłych wulkanów oraz tereny pustynne.

Podział

Wyspy Zielonego Przylądka dzielą się zasadniczo na dwie duże grupy:

  • Wyspy Zawietrzne;
  • Wyspy Podwietrzne.

W tym pierwszym rejonie spotkać można długie i wypełnione piaskiem plaże, które położone są nad krystalicznie czystą wodą. Wyróżnia się ona turkusowym odcieniem, a leżące tutaj wydmy zapewniają udany wypoczynek.

Wyspy Podwietrzne mają pochodzenie wulkaniczne, a ich cechą charakterystyczną jest klifowa linia brzegowa. Powinny one przyciągnąć z uwagi na wyjątkowe krajobrazy i niesamowite ukształtowanie terenu.

 

Warunki naturalne

Charakterystycznym elementem krajobrazu Wysp Zielonego Przylądka są góry. Najwyższy szczyt, Pico, wznosi się na wysokość 2829 metrów nad poziomem morza. Na niektórych wyspach nie spotkamy ludzi. Inne znane są z kolei z plantacji doskonałych gatunków kawy i herbaty, bananów, pomarańczy, trzciny cukrowej. Hoduje się tutaj również bydło. Najbardziej znanym zwierzęciem, które jednocześnie stało się symbolem tego miejsca są ogromnych rozmiarów żółwie.

Historia

Pierwszą wyspę wchodzącą w skład archipelagu Wysp Zielonego Przylądka odkrył Alvise Cadamosto. Odkrywcą znacznej części wysp jest jednak Antonio da Noli, który był również pierwszym gubernatorem wysp. Rok 1461 to czas, kiedy na wyspach zaczęło intensywnie rozkwitać osadnictwo. Pierwsza osada została założona na wyspie Santiago przez portugalskich wojskowych. W roku 1496 cały archipelag został oficjalnie uznany za portugalską kolonię. Następnie wyspa Santiago stała się ważnym miejscem handlu niewolnikami. Działał tu także port wielorybniczy. Zaniechanie handlu niewolnikami wraz z końcem XVIII spowodowało upadek gospodarczy tej części świata. Wiek XIX przyniósł podobne zwiększone zainteresowanie Wyspami Zielonego Przylądka. Budowa Kanału Sueskiego sprawiła natomiast, że zainteresowanie wyspami ponownie spadło. Dzisiaj kraj ten ponownie znalazł się w centrum zainteresowania.

Najważniejsze miasta

Wśród najbardziej liczących się miast wymienić należy Ponad do sol, Mindelo, Espargos, Praię oraz Sal Rei.

Sao Vicente jest głównym ośrodkiem wysp, a jednocześnie jednym z największym miast w kraju. Mieszka tutaj blisko siedemdziesiąt tysięcy ludzi. Jest to piękne miasto o charakterze portowym, które wyróżnia się interesującą architekturą kolonialną. Mindelo z kolei to stolica kulturalna kraju. To właśnie stąd pochodzi znana i ceniona na całym świecie Cesaria Evora. Ci, którzy chcą chociaż trochę poznać miejscową kulturę i tradycje powinni koniecznie udać się do Centro Nacional de Artesanato, gdzie prezentowana jest wyjątkowo interesująca wystawa sztuki rękodzielniczej.

Sport i rekreacja

Wyspy Zielonego Przylądka są magicznym miejscem, które otoczone jest rafą koralową. Wokół nich znajduje się również wyjątkowo czysta i przejrzysta woda, co pozwala na nurkowanie z rurką lub tradycyjnym tlenowym aparatem. Osoby kochające windsurfing powinny udać się na Sao Vicente. Miłośnicy pieszych wędrówek muszą natomiast skierować swoje kroki na wyspę Brava, która jest jedną z najbardziej malowniczych w całym archipelagu. To właśnie na niej zlokalizowane są najciekawsze piesze szlaki w całej Republice Zielonego Przylądka. Na miejsce plażowania najrozsądniej jest wybrać Sao vicente, która położona jest między Baia das Gatas a Calhau. Można tutaj nie tylko wylegiwać się na piasku, ale również spacerować i kąpać się w morzu.

Garść praktycznych informacji

Chcąc wypoczywać na Wyspach Zielonego Przylądka, koniecznie trzeba posiadać wizę. Można ją uzyskać w ambasadzie. Polacy najbliższą placówkę dyplomatyczną tego kraju znajdą w Berlinie. Wizę można wykupić również na lotnisku Prai lub Sal. Jest to konieczność wydania około pięćdziesięciu pięciu Euro.

Językiem urzędowym jest tutaj portugalski, ale bez problemu można porozumieć się również w języku angielskim. Na wielu wyspach należących do przylądka spotkamy również osoby porozumiewające się w języku niemieckim.

Różnica czasowa między Polską a Wyspami Zielonego Przylądka jest niewielka – wystarczy od naszego czasu odjąć jedynie godzinę.

W większości wypadków nie wymaga się od turystów wjeżdżających na teren Wysp Zielonego Przylądka żadnych szczepień ochronnych. Wyjątkiem są ci, którzy podróżują na teren archipelagu przez Senegal. W tym wypadku niezbędne jest posiadanie zaświadczenia o szczepieniu przeciwko żółtej febrze.

Artykuły, oferty Wyspy Zielonego Przylądka

No results were found for your request!

SHOS