Zjednoczone Emiraty Arabskie

Siedem zjednoczonych emiratów

Zjednoczone Emiraty Arabskie to kraj leżący nad dwiema zatokami – Perską i Ormiańską, na Bliskim Wschodzie. Składa się z siedmiu części, emiratów, które są małymi państwami-prowincjami zarządzanymi przez emirów (tytuł władcy przekazywany z ojca na syna).


System władzy jest dosyć nietypowy, ponieważ całym państwem zarządza szejk. Zjednoczone Emiraty Arabskie to nowoczesny kraj, z siecią bardzo dobrych dróg i autostrad. Główne zyski dla gospodarki kraju związane są z wydobywaniem ropy naftowej. Najwięcej złóż ropy znajduje się w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, czyli Abu Zabi.

Dubaj, źródło: freeimages.com

Językiem urzędowym w tym kraju jest arabski. Poza tym, można się porozumieć z mieszkańcami po angielsku i persku. Obowiązująca w Emiratach waluta to dirham (AED). Po przeliczeniu na dolary: jeden dolar amerykański to 3,67 AED.

Bez wizy do Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Zjednoczone Emiraty Arabskie to z jednej strony piękne pustynie, a z drugiej – rozbudowane, nowoczesne metropolie. Każdy, kto chciałby zwiedzić ten piękny i egzotyczny kraj, od marca 2014 roku nie musi już spędzać długiego czasu w urzędach, ponieważ można teraz podróżować do Zjednoczonych Emiratów Arabskich bez wizy. Wystarczy ważny paszport i pieczęć przybijana na granicy – gwarantuje to turyście legalny pobyt w tym kraju przez 30 dni. Jest to bardzo ważna informacja dla turystów, ponieważ teraz w budżecie nie muszą już uwzględniać funduszy, które wcześniej przeznaczyliby na uzyskanie wizy. Dzięki temu tańsze są również wycieczki organizowane tam przez biura podróży. Wielu Polaków wyjeżdża do Emiratów nie tylko w celach turystycznych, ale po dobrą pracę. Zjednoczone Emiraty Arabskie to kraj bogaty i nowoczesny, państwo wielu inwestycji. Szansę na duże pieniądze i etat mają zwłaszcza inżynierowe, informatycy. Kusząca jest również wizja bardzo taniej benzyny, samochodów, ubrań znanych marek, sprzętów elektronicznych.

Raj na ziemi

Zjednoczone Emiraty Arabskie z pewnością można zaliczyć do miejsc, które określa się mianem raju na ziemi. Zawsze słoneczna pogoda, temperatura powietrza od 30 do 40 stopni Celsjusza, piękne widoki – to wszystko przyciąga turystów. Oprócz zalet związanych z klimatem oraz malowniczymi widokami, Zjednoczone Emiraty Arabskie to również bardzo nowoczesne i bogate państwo, w którym jedną z atrakcji turystycznych stanowi Burj Khalifa (Wieża Chalify, Burdż Chalifa). Jest to najwyższy wieżowiec na świecie – ma 829 metrów wysokości. Zbudowano go w Dubaju w 2009 roku. Na jego 125. piętrze znajduje się piękny taras widokowy, który jest wpisany do Księgi Rekordów Guinessa, jako najwyżej położony taras widokowy na świecie. Dubaj jest miastem, które najchętniej odwiedzają turyści. Nie ma w nim zbyt wiele historycznych miejsc „z duszą”, zabytków. Raczej przeważa tutaj nowoczesność i bogactwo. Bardzo drogie hotele, kluby i bary, w których toczy się życie nocą – to są przykłady życia w luksusie, który przyciąga do Dubaju wielu turystów. Odwiedzający to miejsce ludzie nastawiają się bardziej na leniwy odpoczynek i zasmakowanie luksusowego życia w bogactwie. Niestety oczywiście takie wakacje kosztują dosyć sporo. Ceny wyjazdów zaczynają się od kilku tysięcy złotych. Ważną informacją jest fakt, iż wybierając się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich (w tym do Dubaju) nie trzeba przed wyjazdem odbywać żadnych szczepień ochronnych.

Dubaj

Dubaj, źródło: freeimages.com

Różnice kulturowe

Jadąc do Zjednoczonych Emiratów Arabskich trzeba pamiętać o tym, że jest to państwo muzułmańskie, w którym trzy czwarte mieszkańców wyznaje islam. Z tym związane są bardzo duże różnice kulturowe, obyczajowe i religijne, które trzeba uszanować będąc przejazdem w Emiratach. Jednym z przykładów takich zwyczajów jest zakaz publicznego okazywania sobie czułości. Pary nie mogą się pocałować na ulicy – to może grozić mandatem, ponieważ takie zachowanie może urazić uczucia przechodniów, którzy widzieliby taką scenę publicznych czułości.

Podobnie sprawa wygląda z kupowaniem i spożywaniem alkoholi – żeby to zrobić należy uzyskać odpowiednie pozwolenie policyjne. Nie wolno pić alkoholu w miejscach publicznych oraz znajdować się w nich będąc w stanie nietrzeźwości. Za to grozi grzywna lub nawet areszt. W niektórych emiratach w ogóle obowiązuje zakaz sprzedaży i spożywania alkoholu.

Specyficznym czasem dla muzułmanów jest również okres ramadanu – od wschodu do zachodu słońca zamknięte są wszystkie restauracje i bary, ponieważ obowiązuje wówczas zakaz spożywania pokarmów, napojów, palenia papierosów. Wszystkich ludzi przebywających w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (nawet turystów i tych, którzy nie są muzułmanami) obowiązuje zakaz związków pozamałżeńskich, za które grozi kara. Takie prawa i zwyczaje dyktowane są przez religijne prawo muzułmanów, czyli szariat. Kobiety są specjalnie traktowane w religii muzułmańskiej. W mniejszych miasteczkach, gdzieś na prowincji, kobiety (turystki również) muszą nosić specjalne okrycia głowy i stroje zakrywające ciało. W wielkich miastach, takich jak na przykład Dubaj, podobne zwyczaje już nie są koniecznością – kobiety ubierają się podobnie jak w miastach europejskich, nakrycie głowy nie jest wymagane.

Zjednoczone Emiraty, źródło: freeimages.com

%d bloggers like this:
SHOS