Atrakcje Maroko: Marakesz, Góry Atlas, Agadir

Perła Północnej Afryki

Turystyka międzynarodowa nie od dzisiaj opiera się w głównej mierze na krajach egzotycznych, położonych w ciepłych strefach klimatycznych.

Mało kto ceni sobie wypoczywanie w zimnym klimacie, dlatego kraje Afryki, południowe regiony Azji czy Ameryka Południowa, cieszą się tak wielką popularnością wśród klientów biur podróży. Dla Europejczyków szczególnie korzystnym kierunkiem podróży, który zawsze warto brać pod uwagę ze względu na swoją geograficzną bliskość do większości europejskich stolic jest Afryka. W Afryce Północnej znajduje się wiele krajów, które tak jak Maroko czy Egipt, przez długie wieki pozostawały pod politycznymi, kulturalnymi i finansowymi wpływami Europy, więc po dziś dzień istnieją tam doskonałe warunki dla przeciętnego europejskiego turysty do wypoczynku.

Maroko jest chętnie wybierane nie tylko przez wzgląd na swoje bardzo bliskie położenie, ale również przez wzgląd na doskonałą pogodę, która w największych marokańskich miastach jak Marrakesz czy Rabat i Fez utrzymuje się niemal przez cały rok. Kluczowe dla wielu podróżników, którzy co sezon powracają w rejony Maroka jest także fakt, że utrzymanie się na miejscu jest bardzo tanie.

Marakesz

Marakesz, źródło: freeimages.com

Podróżowanie do i po Maroku

Najłatwiej jest do Maroka dostać się naturalnie samolotem – port w Marrakeszu regularnie przyjmuje dziesiątki lotów z całego świata. Możliwe jest nawet przedostanie się do Maroka samochodem za pomocą promu z Hiszpanii. Jest to rozwiązanie o tyle korzystne dla obywateli Unii Europejskiej, że bez najmniejszego problemu załatwią na Południu Hiszpanii wszystkie formalności, łącznie z wynajęciem samochodu i bezproblemowo odprawią się do Afryki, gdzie dalej można drogami i bezdrożami Maroka o wiele swobodniej zwiedzać to, co ma do zaoferowania ten kraj. Dominująca w Maroku religia to islam a językiem urzędowym jest arabski.

Bez większego problemu można jednak ze sporą częścią ludności miejscowej dogadać się także w języku francuskim, przez wzgląd na fakt przynależności Maroka do Francji w okresie kolonizacji. Wpływ francuskiej kultury widać w Maroko na każdym kroku, ale przede wszystkim w kuchni, która spośród wszystkich kuchni arabskich robi na świecie bodaj największą furorę. Wciąż panuje tam jednak Król, którego władza jest dziedziczona z pokolenia na pokolenie. Wybierając się do któregokolwiek z miasto Maroka warto pamiętać o tym, aby zachowywać się w dyskretny i nieprowokujący sposób, zwłaszcza w miejscach publicznych. W niemal każdym mieście znaleźć można piękny i zabytkowy, liczący wiele wieków meczet, który przez niejednego turystę w zrozumiały sposób traktowany jest jako atrakcja architektoniczna. Trzeba mieć świadomość, że dla ludności lokalnej jest to świątynia, mające największe znaczenie w ich kulturze i życiu społecznym.

Zróżnicowana przyroda i kultura

Każda część Maroka ma swoje wyraźne geograficzne ukształtowanie. Ogromna część państwa położona jest na terenie zachodniej części pasma górskiego Atlas. Przez sam środek kraju biegnie Atlas Wyższy, którego najwyższy szczyt Dżabal Tubkal jest jednocześnie najwyższym punktem całego państwa, natomiast na północ od niego, wzdłuż pięnych wybrzeży Morza Śródziemnego, ciągnie się Atlas Średni. Dżabal Tubkal ma blisko 4200 metrów nad poziomem morza, a to naturalnie oznacza, że w Atlasie niemal przez cały rok utrzymuje się śnieg w najwyższych partiach gór. Doskonale koresponduje to z ciepłym klimatem dolin i reszty kraju, położonego jednak na niższych wysokościach. Daje to jednak Maroku ogromne możliwości turystyczne.

Góry Atlas nie zostały może dostatecznie zaadaptowane na potrzeby miłośników wypraw śnieżnych, ale zostały świetnie przygotowane jeśli chodzi o piesze wędrówki. Szlaki turystyczne po Górach Atlas to nie tylko zapierające dech w piersiach pejzaże, ale przede wszystkim bardzo bogata fauna. Marokańskie góry to doskonały mikroklimat dla życia i rozmnażania się wielu gatunków motyli – w tym motyli olbrzymich, które robią wrażenie na każdym, kto zobaczy je na żywo. Jak to w naturze bywa – różne poziomy gór charakteryzują się występowaniem zupełnie innych zwierząt, dzięki czemu bardziej wytrwali turyści mogą także zobaczyć wiele chronionych gatunków płazów, głównie ropuch i żab, a także rozliczne gady i owady.

marakesz

Marakesz, źródło: freeimages.com

Historia na wyciągnięcie ręki

Marrakesz to jedno z najstarszych miast w Maroku, przyciągające co roku tysiące turystów dzięki swojej charakterystycznej architekturze. Leży u samego podnóża Atlasu Wysokiego i nazywane jest stolicą południa, ponieważ wygląda absolutnie imponująco i może pochwalić się bogatym życiem kulturalnym. Powstało w XI wieku i już do jego budowy wykorzystano materiał złożony głównie z czerwonej gliny, dzięki czemu miasto to po dziś dzień niemal w każdej najmniejszej uliczce jest urzekająco czerwone. Każda sesja zdjęciowa z Marrakeszu musi wyjść imponująco. Będąc tam niewątpliwie obejrzeć trzeba główne meczety oraz grobowce, zapierające dech w piersi ogrody Agdal.

Drugim miastem, które warto odwiedzić zwiedzając Maroko jest bez wątpienia Agadir. Z pewnością wybrać się tam powinni turyści ceniący sobie bliskość ciepłego Oceanu Atlantyckiego. Może pochwalić się międzynarodowym portem lotniczym oraz imponującą linią brzegową składającą się w dużej mierze z piaszczystych plaż. Przez prawie cały rok świeci tam słońce, więc plaże te naturalnie tak w sezonie jak i poza nim są ulubionym kierunkiem dla podróżnych. Miłośnicy aktywnego spędzania czasu powinni koniecznie zagrać tutaj w golfa. Przez lata ich napływu w Agadir powstała cała niezbędna infrastruktura turystyczna, zwłaszcza nowoczesne hotele.

Michał

Uwielbiam podróżować, aktywnie spędzać czas na łonie natury. Latem to oczywiście wakacje nad morzem, zimą snowboard i wypad do Czech. Preferuje wypady zarówno bliskie jak i te dalekie - moim największym marzeniem jest objechanie samochodem całego świata

Artykuły autora | Strona www autora

%d bloggers like this:
SHOS