Belgia – co warto zwiedzić – Antwerpia, Brugia, Gandawa

Belgia to jedno z najlepiej rozwiniętych państw europejskich. Kwitnie tu między innymi turystyka – odnotowuje się, że kraj co roku odwiedza około 5 milionów turystów, a jeszcze więcej odwiedza go przy okazji tranzytu.


Największą popularnością wśród odwiedzających cieszą się miasta zabytkowe, takie jak: Bruksela, Antwerpia, Gandawia, Bruggia, czy Leuven. Mieszkańcy Belgii są silnie przywiązani do swoich tradycji ludowych: kultywują między innymi koronkarstwo i tkactwo, co znacząco podnosi tutejszy potencjał turystyczny. Belgowie uważają siebie za wynalazców frytek – tradycyjnie spożywa się je tutaj z majonezem. Popularne są też owoce morza, szczególnie małże. Wśród najbardziej popularnych środków lokomocji króluje zaś rower.
Belgia to państwo federacyjne, podzielone na 10 prowincji: 5 flamandzkich we Flandrii oraz 5 francuskich w Walonii. Panuje tutaj klimat umiarkowanie ciepły, morski, który charakteryzuje się dużymi zachmurzeniami oraz częstymi opadami deszczu, które w rejonach górskich (Ardeny) utrzymują się do nawet 200 dni wciągu roku. Walonia jest odczuwalnie minimalnie cieplejsza od regionu Flandrii.
Bruksela
Stolica Królestwa Belgii i przy okazji siedziba większości instytucji Unii Europejskiej, a także kwatery głównej NATO.

Bruksela

Wśród odwiedzających to miasto są oczywiście unijni urzędnicy, jak i turyści i biznesmeni z całego świata. Bruksela to przede wszystkim oryginalna i piękna architektura oraz wyjątkowa atmosfera tego miejsca. Część dzielnic miasta jest nadal bardzo dobrze zachowana, spacerując nimi można poczuć klimat z przełomu XIX i XX wieku. Miasto ma wysoką zabudowę, dość wąskie i kręte uliczki, przez co przypomina nieco labirynt, dlatego jeżeli udajecie się na spacer, to koniecznie posiłkujcie się mapą – łatwo się zgubić. Bruksela uchodzi za najbardziej zbiurokratyzowane miasto na świecie – na milion mieszkańców przypada mniej więcej 700 tysięcy urzędników!
Sercem Brukseli jest Grand Place, jeden z najładniejszych rynków Europy, najpopularniejsze miejsce spotkań turystów i tutejszych mieszkańców. Na placu możemy podziwiać gotycki ratusz, który jest otoczony XVII-wiecznymi domami cechów kupieckich. Warto zwrócić uwagę na Dom Króla, który jest XVI-wiecznym pałacem, a współcześnie mieści się tutaj Muzeum Miejskie, w którym możemy podziwiać imponującą kolekcję ceramiki i wyrobów ze srebra. Jedną z największych atrakcji Brukseli jest Katedra św. Michała i św. Guduli, znajdująca się na wzgórzu Treurenberg. Rozpoznawalnym symbolem miasta jest fontanna przedstawiająca siusiającego chłopca, pochodząca z 1619 roku (Manneken Pis). Mocną stroną Brukseli są najnowocześniejsze muzea w Europie, jednak kosztem nowoczesności miasto zatraca swój dawny klimat.
Antwerpia
Miasto swój rozkwit przeżywało w XV i XVI wieku – było wtedy jednym z głównych portów Europy (obecnie drugi największy po Rotterdamie). Antwerpia to też ważny ośrodek naukowy – znajdują się tutaj dwa uniwersytety. Większość głównych atrakcji można zobaczyć w jeden dzień. Zwiedzając Antwerpię nie można pominąć Domu Rubensa (malarz urodził się w tym mieście), w którym mieści się muzeum poświęcone jego osobie. Warto zajrzeć również do Królewskiego Muzeum Sztuk Pięknych (prace Rubensa, Halsa, van Dycka, Breugela i wielu innych) oraz do Muzeum Morskiego, w którym można zobaczyć modele statków z różnych okresów historycznych. Obowiązkowym punktem zwiedzania jest ponadto dzielnica diamentów z szlifiernią diamentów na Pelikaan Straat (Antwerpia jest światowym centrum produkcji diamentów ozdobnych).
Ważnym miejscem miasta jest też Rynek Główny, czyli Grote Markt, na którym znajduje się wiele ciekawych obiektów. Charakteryzuje się tradycyjnymi wąskimi kamieniczkami z wysokimi dachami, pomalowanymi przeważnie na pastelowe kolory. Centralnym miejscem jest XVI-wieczny ratusz (Studhuis), będący ważnym zabytkiem renesansowym w całych Niderlandach. Warto zahaczyć również o katedrę Najświętszej Marii Panny i XII-wieczną Fortecę Steen, zlokalizowaną przy brzegu Skalady (najstarszy budynek w Antwerpii).
Brugia
Brugia to chyba najbardziej turystyczne miasto w całej Belgii, nazywane „Flamandzką Wenecją”. Jego historia sięga czasów średniowiecza, słynie z malowniczej architektury, parków i kanałów.

Chociaż jest raczej małym miasteczkiem, to posiada swój niepowtarzalny klimat, który chwalą sobie powracający tu ciągle turyści. Brugię najlepiej zwiedzać na piechotę. Miasto słynie przede wszystkim ze słodyczy. Będąc tutaj możemy udać się do Muzeum Czekolady „Choco Story”, gdzie poznamy historię produkcji czekolady, która trwa od 1480 roku. W samej Brugii znajduje się mnóstwo małych sklepików i kawiarenek, gdzie można skosztować tutejszych wyrobów czekoladowych. Tutaj też organizowany jest festiwal czekolady, na którym prezentuje się wyroby około 50 wytwórców. Specjały przygotowywane są bezpośrednio na oczach zwiedzających, którzy mogą ich skosztować.
Jeżeli chodzi o zabytki, to warto wspomnieć o miejscowej Starówce, która została wpisana na listę zabytków UNESCO. Możemy obserwować tutaj liczne kanały, otoczone starymi domami z kamienia a także urocze małe mosty. W przypadku obiektów sakralnych powinniśmy zwrócić uwagę na bazylikę stojącą przy Burg Square – Heilige Bloed Basiliek, kościół Onze Lieve Vrouwkerk, w którym znajduje się oryginalna rzeźba Michała Anioła oraz Jerusalem Kerk.
Gandawa
Obowiązkowy punkt zwiedzania podczas pobytu w Belgii. Co pięć lat odbywa się tutaj znana na całym świecie wystawa kwiatów i roślin pod nazwą Floralies of Ghent. Gandawa stanowi też kwintesencję średniowiecznego miasta. Jest to jedno z tych miast, które od wczesnego średniowiecza wzbogacają swoją architekturę, nie zapominając o restauracji starszych budowli. W Gandawie możemy zwiedzić: kościoły (między innymi Katedrę św. Bawona), elementy warowni, budynki miejskie z czasów renesansu, sukiennice, ratusz i liczne muzea. Warto udać się też na most św. Michała, z którego będziemy mogli podziwiać tak zwany widok „trzech wież”: kościoła św. Michała, dzwonnicy oraz katedry. Piękny widok na miasto prezentuje się też z samej dzwonnicy. Miłośników zamków ucieszy natomiast wizyta w XII-wiecznej twierdzy – mowa o zamku hrabiów flamandzkich.

Liége
Liége położone jest nad rzeką Moza we wschodniej Belgii, blisko granicy z Niemcami i Holandią. Stanowi stolicę Walonii i największy ośrodek francuskojęzycznej części państwa, a zarazem również stolicę Ardenów i prowincji o tej samej nazwie. Jest trzecią największą aglomeracją w państwie po Brukseli i Antwerpii. Uważany jest za ważny port oraz centrum akademickie i kulturalne. Dzięki dużej liczbie wspaniale zachowanych zabytków miasto nosi przydomek „Miasta-Muzeum”. Dwa najważniejsze i najsłynniejsze muzea w Liége to Muzeum Sztuki Użytkowej Curtisa, Muzeum Broni, Muzeum Sztuki Współczesnej oraz Muzeum Sztuk Pięknych. Miejscowość usiana jest wspaniałymi pałacami oraz kościołami. Odnajdziemy tutaj katedrę w stylu gotyckim oraz pałac biskupi. Odwiedzając miasto warto także wybrać się do znajdujących się na malowniczym wzgórzu pozostałości po dawnej cytadeli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

SHOS