Chiny kraj wielkich liczb – Turystyczne Państwo Środka

Zakazane miasto

Zakazane miasto, źródło: freeimages.com

Turystyczne Państwo Środka

Chiny przez wiele wieków budowały swoją pozycję na arenie międzynarodowej bez wchodzenia w jakiekolwiek relacje z innymi krajami. Izolacjonizm chiński przez większość wspólnej historii świata doprowadzał do tego, że przez ten czas bardzo niewiele wiedziano o kulturze, języku, osiągnięciach cywilizacyjnych i życiu Chińczyków. Wiadomym było tylko, że jest to wielkie Imperium, zarówno pod względem bogactw, osiągnięć technologicznych i kulturowych, jak i wielkości zajmowanego terenu. Po dziś dzień Chiny nie straciły wiele ze swojej wielkości i nadal traktowane są jako jedno z supermocarstw na świecie, zdolne do dyktowania warunków reszcie globu na równi ze Stanami Zjednoczonymi, Niemcami czy Rosją. Od czasów dynastii Ming, która wprowadziła Chiny na ścieżkę oświecenia i nowoczesności, minęło jednak wiele wieków i przemian społecznych, w wyniku których dzisiaj realną władzę w kraju sprawują komuniści.

Z tego względu Chiny, chociaż bardzo zamożne i z ogromnymi możliwościami gospodarczymi na przyszłość, to jednak są traktowane z pewnym dystansem przez liberalny świat zachodnich demokracji. Styl sprawowania władzy przez Chińską Partię Ludową pozostawia wiele do życzenia i często krytykowany jest za jawne gwałcenie praw obywatelskich. Wciąż jednak pozycja Chin na arenie międzynarodowej jest niepodważalna, a sam kraj stara się w komunistycznym stylu, centralnie sterując gospodarką pokazać krytykom, że Chiny są w stanie wciąż robić zaskakujące rzeczy i wprowadzać cały świat w osłupienie.

Kraj wielkich liczb

Chiny od kiedy tylko zostały bliżej poznane przez europejskich podróżników, traktowane były jako zupełnie obca, egzotyczna i zaawansowana cywilizacja gdzieś na drugim krańcu świata. Wielki dystans dzielący morskich podróżników i handlarzy z Europy do Chin sprawiała, że dość powoli sprowadzano osiągnięcia z Bliskiego Wschodu, zawsze jednak te były bardzo dużo warte na naszym rynku. Chińskie osiągnięcia cywilizacyjne nie dotyczą jednak tylko historii i kultury – chociaż faktycznie pierwsi wielcy filozofowie i medycy działali właśnie w Państwie Środka. Także architektura z Chin oraz ich język nie dawały żadnych złudzeń przybyszom, że jest to kraj wyjątkowy i pragnący za wszelką cenę swoją wyjątkowość zachowań. I tak na przestrzeni kolejnych wieków, mimo wielkich wpływów z szeroko rozumianego Zachodu, Chiny pozostały azylem samym w sobie.

Szanghaj Chiny

Szanghaj, źródło: freeimages.com

Wszystko co powstawało w Chinach, musiało dowodzić wielkości teg Narodu, dzięki czemu dzisiaj turyści decydujący się na przyjazd do teg najliczniejszego państwa globu mogą liczyć na wiele atrakcji, z których spora część zapiera dech w piersiach. Rozmach, z jakim przed wiekami budowano tutaj posiadłości najbardziej wpływowych Chińczyków, potrafi zadziwiać nawet przy dzisiejszych możliwościach architektonicznych. Ogrody chińskie, które obowiązkowo znajdować muszą się w każdym większym mieście, są bardzo rozległe i zawsze doskonale utrzymane. O tym, że Chińczycy potrafią bardzo szybko zrealizować niesamowicie kosztowne projekty, przekonano się przyznając Pekinowi organizację niedawnych Igrzysk Olimpijskich. Chociaż kraj nie miał absolutnie żadnej infrastruktury niezbędnej do przeprowadzenia tak dużej imprezy, w ciągu sześciu lat za sprawą pospolitego ruszenia setek tysięcy robotników i wkładowi finansowemu, udało się postawić wszystkie budynki od zera, na czas.

Główną atrakcją turystyczną Chin, o której dzieci uczą się w szkołach, jest Wielki Mur Chiński. Niesłusznie uważany za jedyny obiekt zbudowany przez człowieka widzialny z kosmosu, nadal jednak imponuje swoim rozmachem i wykonaniem. Był to projekt realizowany przez cesarskie Chiny właśnie w okresie wielkiego wzrostu i otwierania się na nowy świat, kiedy zagrożenia z północno-zachodnich rubieży Chin były bardzo poważne. Mur miał naturalnie z jednej strony zastosowanie typowo fortyfikacyjne i militarne, to jednak przy okazji wysyłało sygnał na cały świat, że Chiny to prawdziwe imperium zdolne do zrealizowania najbardziej ambitnych planów, bez względów na ich koszty i czas potrzebny na budowę. Nie jest to jeden mur na całej długości a raczej grupa fortyfikacji, które rozciągają się łącznie na wiele tysięcy kilometrów, ale są okresowo przerywane w miejscach, w których taka fortyfikacja nie była potrzebna. Corocznie na Wielkim Chińskim Murze odbywa się ogólnoświatowy maraton.

Wielki Mur - Chiny

Wielki Mur Chiński, źródło: freeimages.com

Kolejną wielką chińską atrakcją jest Zakazane Miasto, najpiękniejsza architektoniczna część Pekinu, znajdująca się w samym jego sercu. Zbudowany przez dynastię Ming a następnie skutecznie rozbudowywany kompleks świątynno-pałacowy urzeka już na pierwszy rzut oka. To tam kieruje się niemal każdy turysta, gdyż rozmach, z jakim wykonano każdy najmniejszy detal Zakazanego Miasta, warto sfotografować i zobaczyć na własne oczy. Świetnym uzupełnieniem wycieczki po Chinach może być miasto Nankin, liczące ponad pięć milionów mieszkańców, z doskonale zachowanymi najdłuższymi na świecie fortyfikacjami wokół miasta i licznymi grobowcami rodzin królewskich. Dla osób ceniących sobie aktywniejsze zwiedzanie, poprzez trekking lub spływ kajakowy, szczególnie ważnym miejscem jest Yangshuo, gdzie można spływać setkami kilometrów tras wodnych w otoczeniu przepięknych gór i form skalistych jak otoczaki.

Michał

Uwielbiam podróżować, aktywnie spędzać czas na łonie natury. Latem to oczywiście wakacje nad morzem, zimą snowboard i wypad do Czech. Preferuje wypady zarówno bliskie jak i te dalekie - moim największym marzeniem jest objechanie samochodem całego świata

Artykuły autora | Strona www autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this:
SHOS