Czarnogóra – największe atrakcje – Boka Kotorska, Sveti Stefan, Budva

Czarnogóra to niewielkie państwo położone w południowej części Europy, na Półwyspie Bałkańskim. Duży walor dla rozwoju tutejszej turystyki stanowi fakt, że ma dostęp do Morza Adriatyckiego. Według tradycji nazwa Monte Negro (czyli dosłownie Czarna Góra), została nadana temu obszarowi przez Wenecjan. Czarnogórę można uznać za serce Bałkanów: zachwyca tu przede wszystkim fascynująca przyroda, połączenie monumentalnych gór zatapiających się w błękitne morze. Żeby odwiedzić Czarnogórę potrzebujemy jednie ważnego paszportu, walutą obowiązującą jest euro. Wszystko inne można kupić na miejscu. Jeżeli nie podróżujemy własnym samochodem, to po kraju najlepiej poruszać się autobusami – zwłaszcza w okresie letnim dostępnych jest więcej kursujących linii na wybrzeżu. Będąc w Czarnogórze mamy też szeroki wybór możliwości zakwaterowania: od nowoczesnych, luksusowych hoteli, małych hotelików, pensjonatów po pokoje gościnne, apartamenty, czy kempingi.

Czarnogóski brzeg


Poniżej prezentujemy listę dziesięciu miejsc, które koniecznie warto odwiedzić podczas pobytu w tym państwie.

Boka Kotorska

Można śmiało stwierdzić, że jest to chyba jedno z najbardziej malowniczych miejsc nad Morzem Adriatyckim. Zatoka ta dzięki swojemu niezwykłemu charakterowi została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO. Sama nazwa „boka” pochodzi od włoskiego słowa „bocca”, oznaczającego usta – z lotu ptaka zatoka przypomina właśnie taki kształt. Najpopularniejszą miejscowością wśród turystów w regionie Boki Kotorskiej jest Kotor. Miasto zachwyca doskonale zachowanym starym miastem. Mimo wojen i trzęsień ziemi zachowały się tutaj oryginalne mury obronne (Kotor także został wpisany na listę UNESCO). Oby podziwiać całe piękno Zatoki Kotorskiej warto rozważyć podróż drogą w kierunku Cetyni. Trasa prowadzi przez serpentyny, miejscami bywa naprawdę wąska, ale gwarantuje niepowtarzalne widoki.

Sveti Stefan

Wyspa Świętego Stefana jest jedną z największych atrakcji turystycznych w Czarnogórze. Połączona jest z lądem jedynie wąskim przesmykiem. Tutaj także zachowały się mury obronne, pochodzące z przełomu XV i XVI wieku. W centralnym punkcie wyspy stoi cerkiew św. Stefana. Wstęp na wyspę jest płatny, a dostępna jest wyłącznie w sezonie. Na wyspie znajduje się luksusowy hotel, odwiedzany chętnie przez znane osoby z różnych stron świata.

Budva

Modny i popularny kurort w Czarnogórze. Budva ma typowo śródziemnomorski urok: dużo tu wąskich uliczek, kamiennych domów i drzew cytrusowych. Będąc tutaj warto, poza plażowaniem i korzystaniem z uroków życia nocnego, znaleźć trochę czasu na zwiedzanie. Nie można pominąć tutejszej starówki, jej najbardziej charakterystyczną budowlą jest Cytadela. Największą budowlą sakralną w mieście jest natomiast katedra św. Jana. Na terenie starego miasta często organizowane są różnego rodzaju festiwale i imprezy kulturalne. Niecały kilometr od budvańskiego portu znajduje się wyspa Sveti Nikola, czyli Świętego Mikołaja.

Park Narodowy Durmitor

Punkt obowiązkowy dla wszystkich miłośników przyrody i pięknych widoków. Nazwa parku pochodzi od górskiego masywu Durmitor, który znajduje się blisko czarnogórskiej granicy z Bośnią i Serbią. Krajobraz urozmaicony jest tutaj licznymi grotami skalnymi, jaskiniami, wszystko za sprawą silnie rozwiniętych zjawisk krasowych. Jeżeli posiadacie dobrą kondycję to warto wybrać się na parogodzinną wyprawę do Jaskini Lodowej. Od roku 1978 obszar Durmitoru stanowi park narodowy. Natomiast od roku 1980 obszar Durmitoru i Tary znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Naturalnego UNESCO.

Szlak górski

Jezioro Szkoderskie

Jezioro wraz ze swoim wybrzeżem należy do Parku Narodowego Jeziora Szkoderskiego. Akwen leży na terytorium Czarnogóry i Albanii. Ma bardzo urozmaiconą linię brzegową, dlatego natkniemy się tutaj na liczne zatoczki i półwyspy, a nawet mniejsze wysepki. Krajobrazowi uroku dodają góry, które otaczają jezioro z trzech stron. Piękno okolicy najlepiej jest podziwiać decydując się na wycieczkę łódką po jeziorze.

Monaster Ostrog

Obiekt sakralny tłumnie odwiedzany przez wiernych i turystów. Kierowcom, którzy nie do końca czują się pewni za kierownicą – zwłaszcza tym, którzy cierpią trochę na lęk wysokości, radzi się żeby ostatni odcinek drogi wiodący do monasteru pokonali pieszo. Monaster składa się z dwóch części: górnej i dolnej. Dolna część jest znacznie młodsza, natomiast górna jest wtopiona w skałę i pochodzi z XVII wieku. W klasztorze przechowywane są relikwie świętego Vasilija. Cały zespół klasztorny tworzy kilka budynków: cerkiew Wprowadzenia Bogurodzicy do Świątyni, cerkiew Świętego Krzyża oraz cerkiew Świętej Trójcy (w dolnej części).

Cetynia

Miasto obfitujące w zabytki i muzea. Dawna stolica i kolebka czarnogórskiej państwowości. Cetynia ma znaczenie religijne, ze względu na znajdujący się tutaj słynny Monaster Cetyński pochodzący z XV wieku. Ważna i warta uwagi jest również cerkiew Narodzenia Bogurodzicy: skromna, jednonawowa budowla z XIX wieku. W monasterze utworzono Muzeum Cetyńskie, w którym można podziwiać skarby zgromadzone przez klasztor na przestrzeni wielu lat, między innymi manuskrypty. Poza tym w Cetyni możemy obejrzeć takie obiekty jak: cerkiew Vlaška, rezydencję rodu Niegoszów (zwaną Bilardówką), Zetski Dom, dwór króla Mikołaja, Narodowe Muzeum Czarnogóry, Vladin Dom (czyli Dom Rządkowy), a także Muzeum Sztuki i Muzeum Historyczne.

Podgorica

Podgorica jest dzisiejszą stolicą Czarnogóry, tym samym stanowi jej główny ośrodek administracyjny. To głównie ten fakt, powoduje, że wymieniamy go w niniejszym spisie – pod względem turystycznym miasto nie należy do najbardziej atrakcyjnych. Poza kilkoma obiektami, takimi jak: cerkiew św. Jerzego, wieża zegarowa, monaster Dajbabe, sobór Zmartwychwstania Chrystusa, nie ma tu wielu zabytków. Miasto wypełnione jest betonowymi blokami, jednak nad morze można dotrzeć mniej więcej w godzinę. Największą atrakcją dla turystów jest góra Gorica, leżąca nieco za centrum miasta. Miejsce te spełnia funkcję parku miejskiego i miejscowi chętnie tutaj wypoczywają.

Ulcinj

Miejscowość położona nad niewielką zatoką na Riwierze Ulcinjskiej. Wyróżnia się na tle pozostałych nadmorskich kurortów za sprawą swojego albańskiego charakteru. Zdecydowaną większość mieszkańców stanowi tutaj ludność albańska. Wieczorami kwitnie życie nocne – będąc na urlopie, możemy wybrać się do licznych tutaj klubów i dyskotek. Ulcinj może się pochwalić także śliczną starówką z zabytkami o orientalnym charakterze. Miasto słynie też z tego, że posiada największą ilość słonecznych dni na całym wybrzeżu.

Czarnogórska miejscowość

Herceg-Novi

Miasto portowe założone w 1382 roku. Zlokalizowane jest naprzeciwko wejścia do Boki Kotorskiej. Warta zobaczenia jest twierdza Forte Mare oraz twierdza turecka Kanli-kula. Jeżeli kogoś interesują obiekty sakralne, to powinien zwrócić uwagę na cerkiew św. Michała Archanioła, kościół św. Hieronima, czy kościół św. Hieronima. Warto zwrócić uwagę także na pałac rodziny Bujovicić oraz muzeum regionalne (usytuowane w ogrodzie botanicznym!).

Michał

Uwielbiam podróżować, aktywnie spędzać czas na łonie natury. Latem to oczywiście wakacje nad morzem, zimą snowboard i wypad do Czech. Preferuje wypady zarówno bliskie jak i te dalekie - moim największym marzeniem jest objechanie samochodem całego świata

Artykuły autora | Strona www autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

SHOS