Turcja – Troja, Milet, Efez, Hierapolis, Pergamon, Izmir, Aspendos

Między Azją i Europą

Turcja jest jednym z najbardziej niezwykłych krajów, który łączy w sobie elementy charakterystyczne dla dwóch kontynentów. Jej historia oraz kultura zdają się to potwierdzać. Kraj ten może się poszczycić wieloma atutami, ale na czoło wysuwają się przede wszystkim jego liczne atrakcje, związane zarówno z pięknymi krajobrazami, wyjątkowymi zabytkami, jak i intrygującymi tradycjami. Dowodem na to może być chociażby liczba turystów odwiedzających rokrocznie tereny Turcji. Szacuje się, że w ciągu roku kraj ten pragnie poznawać prawie 40 milionów osób.


turcja

Turcja, źródło: freeimages.com

Na przestrzeni wieków Turcja zmieniała się – to rosła w potęgę, to znowu traciła na znaczeniu, jednakże ani na chwilę nie przestała tam kwitnąć niezwykła kultura, ciągle rozwijały się nauka, sztuka. Jest to jeden z tych krajów basenu Morza Śródziemnego, który wyróżnia się licznymi, zachowanymi do dziś, niekiedy w niemal doskonałym stanie, zabytkami, śladami dawnej świetności, dawnych cywilizacji.

Usytuowanie Turcji w rejonie wpływów świata antycznego miało ogromny wpływ także na architekturę regionu, szczególnie części egejskiej. Do dzisiejszych czasów dotrwały liczne ślady ówczesnej kultury. Zabytki przyciągają turystów, jak również badaczy, którzy spragnieni wiedzy, z każdym rokiem dokonują nowych odkryć.

Troja

Najsłynniejszym chyba stanowiskiem archeologicznym na terenie Turcji jest Troja – starożytne miasto opiewane w eposach. Obecnie Troję można zwiedzać, ponieważ w obrębie ruin wytyczono ścieżkę dla turystów chcących poznać to niezwykłe miasto. Przed zwiedzaniem warto wyposażyć się w dostępną na miejscu mapkę, dzięki której nic nie przeoczymy. Ponieważ Troja to tak naprawdę kilka miast budowanych w miejscu poprzedniego na przestrzeni kilku tysięcy lat, poszczególne warstwy nakładają się na siebie, co nieco utrudnia rozeznanie się w poszczególnych elementach. Na pewno warto odwiedzić wieżę obronną, bramę wschodnią oraz ogród Pithos z zachowanymi glinianymi naczyniami. Na uwagę zasługują też mury obronne z różnych okresów, odeon czy ruiny łaźni.

Milet

Milet Turcja

Milet, źródło: freeimages.com

Kolejnym punktem na mapie zwiedzających bardzo często jest starożytny Milet. Jest to miasto z najsilniej zaznaczonymi wpływami greckimi. Najlepiej zachowaną budowlą z tamtego okresu jest teatr. Po widowni można się jednocześnie przechadzać i podziwiać piękne widoki na górzystą okolicę. Teatr bezpośrednio styka się z wcześniejszymi od niego murami obronnymi miasta. W Milecie nie można też ominąć Łaźni Faustyny z dobrze zachowanymi poszczególnymi komnatami, ornamentami i figurami. Pięknie prezentuje się także meczet Ilyas Bey, pochodzący już jednak z innej, bardziej współczesnej epoki. Wszystkich zwiedzających kuszą także regionalne potrawy podawane w restauracji umiejscowionej w zabytkowym karawanseraju.

Efez

Zwiedzając Turcję Egejską, warto także skierować swe kroki w stronę Efezu. Obecnie ciągle trwają tam prace badawcze, pojawiają się nowe odkrycia, wiadomości. Efez najlepiej poznawać od Gimnazjonu Vediusa i Teatralnego, a następnie Drogą Marmurową udać się do dalszych części kompleksu. Na pewno nie da się przejść obojętnie obok Bramy Mazeusa i Mithrydatesa, jak również pozostałości po frontowej ścianie Biblioteki Celsusa. Warto także spacerem udać się do Łaźni Scholastyki, Świątyni Hadriana czy stanowisk z doskonale zachowanymi fragmentami murów willi.

Hierapolis

Hierapolis to miejsce bardzo często odwiedzane przez turystów – nie tylko ze względu na niezwykłe zabytki, ale także na bliskość Pamukkale. Każdy, kto przyjeżdża, by podziwiać piękno wapiennych tarasów wyrzeźbionych przez naturę, kieruje się także ku usytuowanym wyżej atrakcjom. Najlepiej zachowane są teatr z okresu rzymskiego i łaźnie, warto również odwiedzić pozostałości po świątyni Apollina. Dla chętnych udostępniony jest też basen Kleopatry z ciepłymi wodami termalnymi.

Hierapolis, Turcja

Hierapolis, źródło: freeimages.com

Pergamon

Miasto słynące z rozwoju medycyny również powinno znaleźć się na trasie turystów. Świątynia boga Asklepiosa oraz biblioteka i centrum medyczne zachowały się jedynie w szczątkowej formie, ale i tak warto przespacerować się po uliczkach, zajrzeć do akropolu czy teatru. Ze słynnego ołtarza Zeusa zostały obecnie tylko postumenty, rzeźba znajduje się w Berlinie, w tamtejszym muzeum.

Izmir

Izmir wcześniej znany był jako Smyrna i w większości był zamieszkiwany przez Greków. Dzisiaj jest to jedno z większych miast Turcji, ale niepozbawione uroku. Będąc w Izmirze, koniecznie trzeba zwiedzić funkcjonujące tu muzea – archeologiczne czy etnograficzne. Są one pełne niezwykłych i niepowtarzalnych eksponatów, zachowanych w bardzo dobrym stanie. Kolejnym punktem może być twierdza Kadifekale, pozwalająca podziwiać nie tylko mury obronne w dobrym stanie, ale także piękną panoramę całego miasta. Warto także zajrzeć na starożytny rynek, czyli agorę, oraz obejrzeć pozostałości po akwedukcie.

Aspendos

Aspendos leży już nad Morzem Śródziemnym, to tam można do dzisiaj podziwiać teatr w niemal nienaruszonym stanie, wyróżniający się zarówno cechami greckimi, jak i rzymskimi. Bramy miejskie, nimfeum i bazylika również zachęcają do poznania historii nie tylko tego miasta, ale i całego Wybrzeża Egejskiego.

Aspedos, Turcja

Aspedos, źródło: freeimages.com

Michał

Uwielbiam podróżować, aktywnie spędzać czas na łonie natury. Latem to oczywiście wakacje nad morzem, zimą snowboard i wypad do Czech. Preferuje wypady zarówno bliskie jak i te dalekie - moim największym marzeniem jest objechanie samochodem całego świata

Artykuły autora | Strona www autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

SHOS