Historia muay thai

Historia muay thai

W dobie popularyzacji MMA (mieszanych sztuk walki) w Polsce każdy, kto choć trochę interesował się tym tematem, słyszał o sztuce walki muay thai. Ten bardzo widowiskowy styl, wyróżniający się całą gamą efektownych ciosów z wykorzystaniem łokci i kolan, jest wyjątkowy także ze względu na swoją bogatą historię. Początki Muay thai, zwanego także tajskim boksem czy boksem syjamskim sięgają XIII wieku naszej ery. Zgodnie z tym, co sugeruje nazwa, muay thai pochodzi z regionu Tajlandii. Obecnie nie ma co prawda zgodności co do tego, gdzie dokładnie powstał muay thai, jednak właśnie w Tajlandii ta sztuka walki otrzymała miano sportu narodowego i tam należy szukać jej korzeni. Jak większość starożytnych sztuk walki, również muay thai początkowo był silnie połączony z religijnością, a poza aspektem związanym z walką, ważną rolę odgrywały też rytuały o znaczeniu duchowym odprawiane przed potyczką. Najbardziej pierwotną odmianą boksu tajskiego było tak zwane muay boran. Z upływem czasu ta sztuka walki zaczęła powszednieć, uczyli się jej zarówno wysoko urodzeni mieszkańcy Tajlandii, jak i klasa pracująca, dla której muay thai stanowiło nie tylko metodę samoobrony, ale także rozrywkę. Wraz z popularyzacją samej sztuki walki miało miejsce rozpowszechnienie się licznych turniejów, w których pojedynki staczali wojownicy ku rozrywce całych wiosek.


 

Ze względu na swoją skuteczność boks tajski szybko znalazł także zastosowanie w zawodowej armii. Pod koniec XIX wieku został on w Tajlandii wprowadzony jako obowiązkowe zajęcia w akademiach wojskowych. Dzięki temu nastąpił dalszy rozwój boksu tajskiego, który na potrzeby wojska był zmodyfikowany tak, by miał najwyższą skuteczność. Również w tym czasie zaczęły krystalizować się ringowe zasady muay thai. Wprowadzenie specjalnych reguł na potrzeby turniejowe wiązało się z olbrzymią brutalnością tej sztuki walki. Odnoszone przez uczestników potyczek obrażenia często były bardzo poważne, dochodziło nawet do zgonów na ringu. Głównymi zmianami było wyeliminowanie ciosów głową, wprowadzenie skórzanych rękawic
i ochraniaczy. Pomimo tych zmian, muay thai pozostał bardzo dynamiczny i widowiskowy. Dzięki temu zyskał on popularność jako sport na całym świecie.

 

Obecnie muay thai jest uprawiany na całym świecie, a wśród najlepszych zawodników stosujących tę sztukę walki znajdziemy nie tylko mieszkańców Tajlandii. Wymienić należy takie sławy, jak pochodzący z Brazylii Wanderlei Silva i Thiago Alves czy Amerykanin Donald Cerrone. Również w Polsce, już od lat 90. ubiegłego wieku, powstają szkoły muay thai, które cieszą się rosnącą popularnością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SHOS