Costa de la Luz

Na Costa de la Luz na brak słońca nikt nie narzeka

            Costa de la Luz to hiszpańskie wybrzeże rozciągające się od Gibraltaru do granicy Portugalii. Popularnie zwane jest Wybrzeżem Światła. I nie jest to przesada. Przez prawie cały czas panuje tu wspaniała słoneczna pogoda. Region zachwyca pięknymi, często dzikimi długimi piaszczystymi plażami, które pokryte są białym drobnym piaskiem. Ciągną się one na ponad 250 km i są naprawdę unikatowe. Część z nich kryje się w zatoczkach z wysokimi klifami, inne są bezpośrednio zdane na łaskę Atlantyku.

            Jest to doskonałe miejsce do wypoczynku, także z małymi dziećmi, szczególnie na plażach zagospodarowanych. Bardzo przyjazne dla rodzinnego wypoczynku są plaża Matalascanasi otoczona wydmami Isla de Canela. Jest tu też dobre zaplecze gastronomiczne i noclegowe.

            W Costa de la Luz są znakomite warunki do uprawiania sportów wietrznych i wodnych z surfingiem i paralotniarstwem na czele. Niedaleko plaż Los Lances i Valdevaqueros znajduje się sporo szkół i wypożyczalni sprzętu.

            Jednak Wybrzeże Światła to nie tylko plażowanie i sporty wodne. Jedną z atrakcji są rejsy statkiem i oglądanie delfinów i wielorybów. Dla Polaków pobliski Gibraltar to miejsce śmierci wybitnego Polaka, generała Władysława Sikorskiego. Warto też odwiedzić liczne miasteczka, z piękną andaluzyjską zabudową.

Koniecznie trzeba odwiedzić Kadyks i Sewillę. Kadyks to jedno z najstarszych miast Hiszpanii. Jego wspaniała zabudowa często służyła jako plan filmowy. Sporo czasu trzeba poświęcić na Sewillę – stolicę Andaluzji. Najbardziej znanym zabytkiem jest katedra Najświętszej Marii Panny, która jest jednym z największych kościołów chrześcijańskich na świecie.

Osoby pełnoletnie muszą obowiązkowo zawitać do Jerez de la Frontera. To właśnie tu wyrabia się znakomite i znane na całym świecie wina sherry. Pije się je same, ale też często wykorzystuje jako dodatek do potraw.

            Na poznanie Costa de la Luz warto sobie zarezerwować nie jeden, a kilka urlopów. Bo jest tu naprawdę co poznawać. Plaże, zabytki, kuchnia, niezwykła przyroda a także wyjątkowo brzmiąca w tym miejscu muzyka flamenco składają się na Andaluzję. Nie można zapominać o wspaniałych mieszkańcach – miłych i przyjaznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this:
SHOS