Karpacz i Szklarska Poręba – plan na wypoczynek w Karkonoszach

Wiele osób, które lubią spędzać czas w górach, odczuwa zmęczenie najpopularniejszymi miejscami. Nawet poza sezonem Tatry są bardzo obleganym miejscem.


Jeśli polskie góry zaczynają kojarzyć Ci się wyłącznie z zatłoczonymi Krupówkami lub drogą na Morskie Oko, to czym prędzej szykuj się do podróży w Karkonosze. W najwyższym paśmie Sudetów i Czech czekają na Ciebie nie tylko malownicze widoki.

Miasta znajdujące się w okolicy Karkonoszy oferują różne atrakcje turystyczne oraz zarówno tanie, jak i luksusowe noclegi, dzięki którym również po zakończeniu górskich wędrówek możesz spędzić ciekawie czas. Sprawdź, co mogą zaoferować Ci w tej kwestii Karpacz i Szklarska Poręba.

Noclegi i atrakcje w Karpaczu

Czy mówią Ci coś takie nazwy, jak Szterlingowo, Krzywa Góra i Drogosławice? To wszystko XX-wieczne propozycje nazw dla znanego nam dobrze Karpacza! Miasto znajduje się u podnóża góry Śnieżki, czyli najwyższego szczytu całych Karkonoszy (1603 m. n. p. m.). Karpacz nie jest jednak tylko bazą wypadową dla wycieczek na Śnieżkę i inne szczyty pasma. Oferuje takie atrakcje, jak:

  • Świątynia Wang – najsłynniejszy zabytek zarówno Karpacza, jak i okolic Karkonoszy. To budynek wybudowany przez… Wikingów, powstały w Norwegii, najprawdopodobniej na przełomie XII i XIII wieku. W XIX w. Świątynia Wang miała znaleźć się w Berlinie, ale dzięki staraniom hrabiego Fryderyka von Reden została przeniesiona właśnie do Karpacza. Niedaleko od tego niesamowitego zabytku znajduje się apartament Karkonoska, gdzie możesz nocować podziwiając Świątynię oraz Śnieżkę.
  • Tzw. „Trójkąt Bermudzki Karpacza” – miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić. Otóż na pewnym odcinku ul. Strażackiej dochodzi do nie do końca wytłumaczalnego zaburzenia grawitacji lub iluzji optycznej – mimo iż droga jest prosta, znajdujące się na niej samochody z wyłączonym silnikiem zaczynają się na cofać.

  • Młyn Miłości – miniaturowy młyn, który wedle legendy stał niegdyś w Karpaczu i pozwalał zakochanym pić wodę rozbudzającą uczucia.

Po takich atrakcjach – warto odpocząć. Tani nocleg w Karpaczu zapewni Ci apartament przy ul. Skalnej, znajdujący się tylko kilometr od centrum miasta. Inną propozycją są z kolei apartamenty przy ul. Bocznej, położone w cichym miejscu tuż przy wyjeździe z Karpacza – ich malownicza lokalizacja czyni z nich atrakcję samą w sobie. Dodatkowym atutem obiektu przy Bocznej jest to, że w niedalekiej odległości od niego mieści się Aquapark.

Szklarska Poręba – Miasto Ducha Gór

Szklarska Poręba, miasteczko położone w dolinie rzeki Kamiennej, swoją intrygującą nazwę zawdzięcza intensywnemu rozwojowi hutnictwa szkła na Dolnym Śląsku w XIV wieku. To wówczas huty, wędrujące za potrzebnym do wytopu drewnem, zostawiały za sobą „poręby”, czyli obszary po wycince lasów, na których osiedlali się pasterze.

Oprócz pięknego rezerwatu przyrody oraz dwóch wspaniałych wodospadów w Szklarskiej Porębie warto zobaczyć także:

  • Muzeum Mineralogiczne – to muzeum pozwala zobaczyć tak wyjątkowe eksponaty, jak np. szkielety dinozaurów, meteoryt Gibeon lub jedyny w Europie „las karboński”, czyli skamieniałe pnie drzew sprzed 300 000 lat.

  • Willa Jaskółka – tajemniczy budynek (nie wiadomo, kto pierwotnie w nim mieszkał) powstały w 1894 r. Willa przez długie lata służyła za ośrodek Prezydencki, jednak w 2014 r. wpisano ją do rejestru zabytków jako dobro kultury narodowej. Jeśli chcesz nocować w pobliżu tego wspaniałego budynku, wybierz apartament w obiekcie Bawaria.

  • Kolej Izerska – niezwykła górska linia kolejowa łącząca Jelenią Górę, Szklarską Porębę i czeski Korěnov. Oddana została do użytku w 1902 r., jednak po zniszczeniach II wojny światowej odremontowano ją w całości dopiero w 2010 r.

Noclegi w Szklarskiej Porębie zaskakują swoim pięknem. Godne polecenia są zwłaszcza apartamenty Sun&Snow Resorts, znajdujące się w pobliżu urokliwego lasu oraz strumyka. Warto także pamiętać, że bardzo blisko od tego obiektu leżą wyciągi w Dolinie Szczęścia i Białej Polanie. Z kolei amatorom drewnianej, rustykalnej architektury polecamy Willę Józefina, położona niedaleko wodospadu Kamieńczyka oraz kilku szlaków turystycznych.

Jesteś zainteresowany urlopem w Karkonoszach lub w innym miejscu Polski? Zajrzyj na Sun&Snow, gdzie znajdziesz idealny apartament dla Ciebie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

SHOS