Minorka

Odpoczynek na rogalu

Otoczona Oceanem Atlantyckim, należąca do Archipelagu Wysp Balearów wyspa Minorka znacznie różni się od pozostałych. Jest ucieleśnieniem naturalności, spokoju i urokliwych miejsc. Urocza, choć niewielka – cała jej powierzchnia to zaledwie 668 km2 – zaprasza turystów chcących zaznać prawdziwego raju na ziemi.

Z dala od zgiełku, nocnych dyskotek i tłumu turystów, Minorka należy do rezerwatów biosfery UNESCO i jest całkowicie odmienna od wysp tętniących życiem. Nawet w sezonie można zaznać tutaj kojącej ciszy i przeżyć niezapomniane chwile, w których czas po prostu staje w miejscu. Malownicza przyroda, soczyście zielone pola i pastwiska i przepiękna, śnieżnobiała architektura wprowadza błogość niczym z bajki. Wyspa ma kształt rogala, którego końce są położone od siebie zaledwie o 45 km., a na ich krańcach są położone miasta Mao (wschód) i Ciutadella (zachód) Śródziemnomorski klimat pozwala na zażywanie do woli dobroci słonecznego ciepła i przyjemnych plaż. Oprócz malowniczych pejzaży warto zgłębić się w historyczny rys wyspy. To uczta dla miłośników starożytności i prehistorii, każdy amator tych czasów odnajdzie tam pełną satysfakcję. Znajdują się tam bowiem megality, które były wykorzystywane jako groby i związane były z obserwacjami astrologicznymi. Dodajmy, że te monumentalne budowle kamienne sięgają nawet do 3000 lat p.n.e. i można je znaleźć praktycznie na całej wyspie. Potężne wrażenie na wszystkich zrobią groby zlokalizowane w grotach na południu Minorki. Warte zobaczenia są także rzeźby kamienne nazywane Las taulas, o kształcie stołu na jednej nodze. Będąc na niespiesznych wakacjach zajrzyjmy również do przedsionka XVIII wieku, w którym to Brytyjczycy zawładnęli wyspą. Pozostawili oni po sobie przepiękne wieże obronne. Mówi się, że cały pejzaż przypomina baśniowe wizje aniżeli wyobrażenia o krajach śródziemnomorskich.

Rzeczywiście, wyprawa na Minorkę to fantastyczna przygoda, której nie można przyrównać do pozostałych, sąsiadujących wysp. Szalenie intymna, pozbawiona hałasu i chroniona przed nadmiernymi tłumami pozwala na bliskie spotkanie nie tylko z okolicami, ale także i zajrzenie w głąb samego siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

SHOS