Baleary – Minorka, Majorka, Ibiza – rajski achipelag

Baleary – rajski archipelag

Hiszpański archipelag Balearów, czyli Islas Baleares, leży w zachodniej części Morza Śródziemnego, w niedalekiej odległości od wschodnich wybrzeży Hiszpanii.


Ich łączna powierzchnia to ponad 5 tysięcy kilometrów kwadratowych, a mieszkańcami są tutaj w większości Katalończycy.

Ze względu na wspaniałe walory turystyczne, dostęp do morza oraz rozbudowaną infrastrukturę stanowią one chętnie wybierany kierunek przez europejskich turystów. W skład archipelagu wchodzi ponad 200 wysp, jednak najważniejsze z punktu widzenia turystyki to: Minorka, Majorka, Ibiza i Cabrera. Co skłania turystów do odwiedzin tego rejonu? Przede wszystkim piękne, turkusowe morze, białe plaże oraz wiele atrakcji czekających w okolicznych miastach. Rejon ten upodobali sobie również miłośnicy surfingu oraz windsurfingu – poza spokojnymi zatoczkami można liczyć na silne podmuchy wiatru, idealne do uprawiania tych sportów.

żródło: freeimages.com

Czym zaskoczą Baleary?

Wyspy wschodzące w skład Balearów to przede wszystkim wiele bogactw naturalnych. Majorka słynie z pięknych jaskiń, które zwiedzać można z przewodnikiem. Na malowniczej Minorce podziwiać można liczne megality, tworzące zaskakujące formacje skalne. Wyspa Formentera zaskoczy dziewiczym krajobrazem – nie powinno to jednak dziwić: jest bardzo chroniona przed zanieczyszczeniem, a działalność człowieka jest tu wyjątkowo ograniczona. Zachwyca ona egzotyczną roślinnością oraz niespotykanymi gatunkami ptaków.

Dodatkowo warto również zainteresować się historią tych wysp: ich mieszkańcami byli Rzymianie, Maurowie, Arabowie oraz Fenicjanie. Pozostawili po sobie liczne ruiny zabudowań miejskich, mury obronne oraz tajemnicze budowle, pochodzące jeszcze sprzed I wieku p.n.e. Ciekawymi zabytkami okażą się także górskie klasztory. Dla miłośników muzyki oraz tańca zaleca się dowiedzenie Ibizy oraz Majorki słynących z zabaw do białego rana. Będąc w miastach, nie sposób nie przespacerować się zabytkowymi, urokliwymi uliczkami i skosztować lokalnych przysmaków, składających się głównie z owoców morza.

 

źródło: freeimages.com

 

Więcej informacji:

Baleary na Wikipedii – https://pl.wikipedia.org/wiki/Baleary

Oferty wakacyjne – http://www.tui.pl/wakacje-samolotem/blisko-i-cieplo/hiszpania

 

Baleary artykuły:

[subpages]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this:
SHOS