Antonio Gaudii

Antonio Gaudii – największe projekty, historia życia

Antonio Gaudii to kataloński architekt i inżynier secesyjny, który zasłynął z niezwykłych projektów. Był również członkiem Franciszkańskiego Zakony Świeckich – pokutniczego ruchu Kościoła Katolickiego.


 

Casa Mila

źródło: freeimages.com

Dzieciństwo i wkroczenie w dorosłość

Antonio urodził się 25 czerwca 1852 roku w Reus (Katalonia-Hiszpania) w wielodzietnej rodzinie. Już od dzieciństwa miał bardzo wyjątkową wyobraźnię, co wiele osób łączy z faktem, że był bardzo chorowitym dzieckiem i spędzał dużo czasu w domu, gdzie miał czas na rozmyślanie. Według osób zajmujących się jego biografią, chorowitość w dzieciństwie miała wpływ na jego późniejszy geniusz, a także fakt, że był wegetarianinem i kochał spacery. Lata spędzone w domu sprawiły, że Antonio był samotnikiem, co w późniejszych latach przełożyło się na to, że Gaudi nie lubił jak mu przerywano i żył we własny świecie niewątpliwego geniuszu.

Antonio uczęszczał to szkoły Zakonu Pijarów, co w późniejszym okresie miało wpływ na jego działa i przynależność do ruchu pokutniczego. Warto też dodać, że jego życie nie było najszczęśliwsze. Gdy rozpoczynał karierę w Barcelonie, jego ogromna rodzina była dużo mniejsza. Pozostał mu tylko ojciec i siostrzenica. Również jego śmierć była dość tragiczna. Zmarł 10 czerwca 1926 roku, w trzy dni po tym, jak potrącił go tramwaj.

Casa Batlo

Casa Batlo, źródło: freeimages.com

Rozwój Kariery – nauka w Reus, studia i podjęcie pracy

Gaudi rozpoczął swoje kształcenie pod okiem Frnacesco Berengauera. Ponadto uczęszczał do szkoły pijarskiej, gdzie razem z kolegami podjął się zaprojektowania restauracji klasztoru Pobelt. To też miało być powodem, dla którego zaczął taką właśnie drogę kariery i w wieku 24 lat zdecydował się na wyjazd do Barcelony. Rozpoczął studia w Escula Tecina Superior de Arquitectura. W Barcelonie zarabiał jako asystent m.in. Josepa Fontsera i Joana Martorella. W 1978 otrzymał dyplom i rozpoczął pracę. Początkowo, aby zarobić na życie, brał każde zlecenie. Z czasem jego projekty zyskiwały coraz większą popularność. Projekt domków robotniczych był nawet eksponatem na wystawie. Również gablota dla sklepu fabrykanta rękawiczek została zaprezentowana na wystawie w Paryżu. Te dwie prace przyniosły mu ogromną popularność. W późniejszym okresie przyjaźń z Eusebim Guellem zapoczątkowała najlepszy okres w karierze Gaudiego. Dzięki niemu dostawał kolejne intratne zlecenia. Wykonywał liczne projekty dla osób prywatnych, a także kościołów w okolicy Barcelony.

Największe dzieła

Styl, w jakim tworzył Gaudi z całą pewnością można uznać za wyjątkowy. Przez wielu wychwalany, a przez innych krytykowany. Za jego największe działa uznaje się:

  • Casa Vicens – dom dla przedsiębiorcy;
  • Casa Mila – budynek mieszkalny;
  • Kryptę w Colonia Guell;
  • Sagrada Familia – Świątynia Pokutna Świętej Rodziny;
  • Pałac Biskupi w Astrodze;
  • Casa Batllo – budynek mieszkalny;
  • Ogrody Argitas w La Pobla de Lillet.

źródło: freeimages.com

źródło: freeimages.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

SHOS