Casa Batlló – fantazyjne dzieło Gaudiego
Casa Batlló – fantazyjne dzieło Gaudiego
Barcelona obfituje w miejsca niezwykłe, pełne magii i fantazji. Z pewnością niemałą zasługę można przypisać Antonio Gaudiemu, który za punkt honoru postawił sobie, by odmienić oblicze stolicy Katalonii i zaprojektował szereg oryginalnych i pięknych budowli. I choć nie każdemu Barcelończykowi specyficzny gust architekta przypadł do gustu, nie da się zaprzeczyć, że zaprojektowane przez Gaudiego budynki cieszą się wybitnym zainteresowaniem turystów. Przykładem jest Casa Batlló – dom, który architekt zgodził się przebudować na początku XX wieku.
Casa Batlló mieści się przy ulicy Passeig de Gràcia 43. Budynek został wzniesiony w latach siedemdziesiątych XIX wieku. Nowi właściciele, którzy zakupili kamienicę w 1900 roku byli zdecydowani na jej wyburzenie i budowę zupełnie nowego budynku. Ostatecznie jednak zdecydowali się na gruntowną przebudowę. Zlecenie podjęli Antonio Gaudi, Josep Bayó i Font, jednak to właśnie Gaudi nadzorował wszystkie prace. Przebudowa Casa Batlló została wykonana w latach 1904-1906.
Kamienica może pochwalić się bogatymi zdobieniami fasady, które nawiązują do motywów zwierzęcych. Balkony przypominają kości, a fasada budynku pokryta jest kafelkami imitującymi rybie łuski. Uznaje się również, że łukowaty dach budynku ma przynosić skojarzenie ze smokiem, co może mieć związek z legendą o świętym Jerzym pokonującym tego potwora. Święty Jerzy stanowi ważną część tradycji i kultury Katalonii. Posobnie jak w przypadku Casa Mila, turyści mogą zwiedzać niezwykłe zwieńczenie budowli i podziwiać panoramę Barcelony.
Gaudi zadbał nie tylko o zewnętrzny wizerunek niezwykłego budynku. Zaprojektował również wszystkie detale wewnątrz kamienicy: żyrandole, oświetlenie, wyposażenie. Wnętrza zachwycają niezwykłymi sklepieniami, przestronnymi pomieszczeniami, które przybierają najbardziej nieprawdopodobne kształty i są dekorowane wymyślnymi formacjami.
Casa Batlló znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Każdego roku odwiedza ją tysiące zafascynowanych turystów, przemykających przestronnymi wnętrzami kamienicy i usiłujących pojąć geniusz katalońskiego architekta.
Dodaj komentarz