Wat Pho – Świątynia Odpoczywającego Buddy
Wat Pho – Świątynia Odpoczywającego Buddy
Podczas zwiedzania Bangkoku koniecznie należy zarezerwować czas na jedną z jego najważniejszych świątyń, czyli Wat Pho, zwaną także Świątynią Odpoczywającego Buddy.
Fascynująca historia świątyni a współczesność
Wat Pho może poszczycić się ponad dwustuletnią tradycją. Niegdyś w jej miejscu odbywano nauki dotyczące tajskiej medycyny. Z tego względu, próbując odwołać się do tradycji, w 1962 roku założono tutaj szkołę medycyny tajskiej i masażu. Warto zaznaczyć, że obecnie każdy turysta może skorzystać z profesjonalnego masażu. Co więcej, można nawet zapisać się na kilkudniowy kurs, dzięki któremu będziemy poznawać tajniki tajskiego masażu. To idealna propozycja dla turystów, którzy ponad wszystko cenią sobie medycynę naturalną.
Posąg Odpoczywającego Buddy
Bez wątpienia znakiem rozpoznawczym świątyni Wat Pho jest posąg Odpoczywającego Buddy, który cieszy się popularnością wśród większości turystów. Figura przedstawia leżącego Buddę i posiada aż 46 metrów długości. Każdy turysta powinien zwrócić szczególną uwagę na wygrawerowane wzory, które odnoszą się do starożytnej symboliki. Cały posąg jest pozłacany, co dodatkowo wpływa na jego monumentalność. Jego wysokość wynosi 15 metrów.
Pozostałe budowle znajdujące się na terenie świątyni
Turyści zwiedzający Wat Pho mogą podziwiać nie tylko posąg Odpoczywającego Buddy, ale także wiele innych rzeźb, które zachwycają precyzją wykonania. Ich ogólna liczba przekracza tysiąc, a każda z figur posiada własny, indywidualny charakter. Wiele z nich zostało wykonanych z brązu. Najczęściej rzeźby przedstawiają Buddę, ale warto także wyróżnić figury przedstawiające hinduskich pustelników.
Dodatkowa atrakcja – biblioteka
Na terenie Świątyni Odpoczywającego Buddy znajduje się również biblioteka, która nie bez powodu jest obiektem fascynacji wielu turystów. Jej znakiem rozpoznawczym są bogate zdobienia w postaci kawałków porcelany. Zajmuje ona dość wiele wolnej przestrzeni, idealnie wpisując się w charakter świątyni. Warto dodać, że obecność bibliotek jest znamienna dla obiektów sakralnych.
Dodaj komentarz