Las Palmas de Gran Canaria – stolica Gran Canaria

Las Palmas de Gran Canaria jest stolicą wyspy Gran Canaria i zarazem największym z miast Wysp Kanaryjskich. Miasto, będące centrum administracyjnym, handlowym i turystycznym, położone jest w północno-wschodniej części wyspy nad wodami Oceanu Atlantyckiego. Las Palmas może pochwalić się wielowiekową tradycją, licznymi zabytkami, pięknymi parkami z rajską zielenią, charakterystyczną zabudową miasta, a także nowoczesnymi hotelami rozlokowanymi wzdłuż wybrzeża, oraz tętniącymi życiem klubami i dyskotekami.

Pierwszy hotel oddano do użytku w tysiąc osiemset dziewięćdziesiątym roku, zaś niespełna siedemdziesiąt lat później otworzono na wyspie port lotniczy, który funkcjonuje do dziś. Miasto oferuje swym gościom także bardzo bogatą ofertę kulturalną. Organizowane są tu różne koncerty, festiwale i wystawy. Las Palmas podzielone jest na dzielnice, a najsłynniejszą i najstarszą z nich jest La Vequeta, z najważniejszymi zabytkami Gran Canarii, muzeami i pięknymi placami miejskimi.


Pogoda Gran Canaria

Gran Canaria nazywana jest wyspą wiecznej wiosny nie bez przyczyny. Panujący tu klimat ma charakter subtropikalny, a opady deszczu występują tu bardzo sporadycznie. Średnia roczna temperatura wynosi około dwadzieścia cztery stopnie w dzień i niespełna dwadzieścia w nocy. Nigdy nie wystąpiły tu opady śniegu ani mróz, a w najchłodniejszej porze roku, temperatura oscyluje w granicach dwudziestu stopni. Według niektórych badaczy panuje tu najlepsza pogoda na świecie. Z obliczeń wynika, że Las Palmas ma tylko dwadzieścia dni deszczowych w roku, a temperatura morza nie spada poniżej dziewiętnastu stopni. Nic więc dziwnego, że każdego roku, bez względu na porę przybywają tutaj tłumy turystów z Polski, by cieszyć się słoneczną aurą, podczas gdy u nas leje deszcz lub sypie śnieg.

Morze Wyspy Kanaryjskie

Atrakcje w Las Palmas

Odwiedzając Las Palmas na Gran Canarii koniecznie zobaczyć trzeba kilka zabytkowych budynków i innych ciekawych miejsc, by poznać historię i kulturę miasta. Poza muzeami w zabytkowej dzielnicy miasta, koniecznie odwiedzić trzeba również jeden z przepięknych, miejskich parków oraz port z ruinami obronnej twierdzy.

-Museo Casa de Colón: budynek bardziej jest znany turystom jako Dom Kolumba i stanowi jedną z popularniejszych atrakcji miasta. Muzeum dotyczące osoby Krzysztofa Kolumba mieści się w starej dzielnicy miasta – Vequecie. Piękna posiadłość w tradycyjnym, kanaryjskim stylu, zdobiona licznymi balkonami, otoczona kwiatami i palmami mieści trzynaście różnych sal z wystawami, przybliżającymi zwiedzającym życie i podróżnicze przygody Kolumba. Znajdziemy tam stare dzienniki pokładowe, zabytkowe mapy, rekonstrukcję wnętrza statku Kolumba, sprzęty służące nawigacji i przedmioty przywiezione z odwiedzonych przez niego krajów. Posiadłość była kiedyś domem gubernatora Gran Canarii, który gościł w swych progach Kolumba.

Warto skorzystać z atrakcji i odwiedzić Dom Kolumba, bo wystawy zaciekawią każdego turystę bez względu na wiek, a wstęp jest bezpłatny.

– Museo Canario: muzeum poświęcone historii wyspy, jej przeszłości kulturowej i antropologicznej. Znajdują się tutaj zbiory archeologiczne obrazujące życie ludzie na tych terenach przed wiekami. Można tam zobaczyć między innymi przedmioty codziennego użytku, ceramikę, posągi bóstw, mumie i szkielety. Wstęp kosztuje kilka euro.

– Puerto de la Luz: jeden z większych europejskich portów, w którym zobaczyć można statki, ekskluzywne jachty i promy. W okolicy portu podziwiać można ruiny twierdzy Castillo de la Luz, zbudowanej w XVI wieku i pełniącej wówczas funkcje obronne miasta. Z portu za kilkanaście euro można udać się w rejs na pobliskie wyspy.

– Parque Doramas: park zlokalizowany w centrum dzielnicy willowej Ciudad Jardin. Warto się tam wybrać kiedy chcemy odpocząć od prażącego słońca, zgiełku miasta i tłumów na plaży.
W cieniu drzew palmowych, wśród kwiatów i endemicznych gatunków, występujących tylko na wyspach, spacerować można kilka godzin. Piękne, brukowane alejki, liczne fontanny, strumyki i oczka wodne dają ukojenie i chwile ochłody. Można tu również zobaczyć bardzo ciekawą wioskę, będącą próbą odtworzenia tradycyjnej wsi kanaryjskiej, wraz z jej charakterystyczną zabudową. W każdą niedzielę odbywają się tu koncerty lokalnych muzyków, zaś codziennie czynne są restauracje serwujące regionalne rarytasy oraz sklepiki z rękodziełem.

-Muzeum Nauki i Technologii: ciekawa propozycja dla osób zainteresowanych naukami ścisłymi. Warto wybrać się tutaj całą rodziną, by dowiedzieć się na jakich zasadach działa internet, jak powstaje prąd, czy skąd się bierze burza. Można tutaj również poeksperymentować i wypróbować interaktywne eksponaty.

Plaże Las Palmas

Doskonała pogoda panująca tutaj przez cały rok, dziesiątki kilometrów pięknych, piaszczystych plaż wzdłuż wybrzeża i ciepła woda przyciągają tu co roku miliony turystów. Miasto stało się mekką miłośników różnego rodzaju sportów wodnych i rekreacji, a przede wszystkim surfingu. Każdy znajdzie tutaj odpowiednie miejsce dla siebie.

Plażą idealną dla surferów jest ta na wybrzeżu zatoki El Confital, gdzie skorzystać można z najlepszej w Europie fali prawobocznej, poszukiwanej przez amatorów tego sportu.

Najpopularniejszą i największą plażą w mieście jest Las Canteras. Trzy kilometrowe, szerokie pasmo piasku, nieopodal bogatej w atrakcje, sklepy i restauracje promenady. Pełna jest nie tylko plażowiczów, ale również biegaczy i spacerowiczów.

Kolejną piękną plażą w Las Palmas jest charakterystyczna, bo z ciemnych piaskiem, Playa de La Laja. Nie ma tutaj tak wielkich fal jak w innych miejscach wybrzeża, gdyż ustawiono tutaj falochrony. Dzięki temu Playa de La Laja stała się ulubionym miejscem wędkarzy.

Zaś w samym centrum miasta, odpocząć można na plaży Alcaravaneras, mieszczącej się niedaleko Puerto de La Luz i w bezpośrednim sąsiedztwie znanych klubów żeglarskich, dlatego stała się centrum tego sportu na wyspie.

Las Palmas port

Zakupy

Pomijając całe promenady sklepików z pamiątkami, bazarki i osoby handlujące bezpośrednio na plaży, w mieście znajdziemy cztery duże galeria handlowe. Jeśli jednak chcemy kupić regionalne wyroby spożywcze, owoce, czy alkohole w niskich cenach, warto wybrać się na jedną z czterech hali targowych. Najlepsze wyroby rękodzielnicze, kupić można na jarmarku, organizowanym w każdą niedzielę w Vequecie.

Restauracje i gastronomia

W Las Palmas można zakosztować w tradycyjnej, hiszpańskiej kuchni niemal na każdej z licznych ulic miasta. W restauracjach i barach serwowane są lokalne rarytasy rybne i mięsne, takie jak sancocho, carajacas czy ropa vieja. Bardzo popularne i charakterystyczne są tutaj potrawy z mięsa króliczego i koziego. Hiszpania słynie również z barów tapas, oferujących różnorodne przystawki. Będąc tam na wakacjach koniecznie trzeba odwiedzić kilka różnych barów, by spróbować regionalnych przekąsek. Wszystkie hiszpańskie dania i tapas najlepiej smakują z towarzystwie lampki wina o zachodzie słońca.

Nie można zapomnieć także o tradycyjnie wyrabianych hiszpańskich łakociach, takich jak osławione bezy z Moya, czy przysmaki wytwarzane według pradawnych receptur przez Zakon Cysterski w Teror.

Wyspy Kanaryjskie

One Response to Las Palmas de Gran Canaria – stolica Gran Canaria

  1. Adam pisze:

    Byłem na Gran Canarii – piękne miejsce – szczególnie Las Palmas i San Agustin. Polecam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

SHOS